Rumunia ma problem z emerytami?

Emerytura Wiadomości

Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych problemów współczesnej Europy jest demograficzny niż społeczny, który w żaden sposób nie przyczynia się do urodzaju dzietności w każdym z krajów Unii Europejskiej. Taka sytuacja powoduje, że społeczeństwo Europy ulega postarzeniu, czego wynikiem w przyszłości może być większa ilość emerytów, niż osób zdolnych do pracy zawodowej. Czarny scenariusz z pewnością jest realny, gdyż pierwszym krajem, który padł jego ofiarą jest Rumunia. Jeden z znanych dzienników ekonomicznych napisał, że Rumunia jest anomalią gospodarczą. W kraju można zaobserwować znacznie więcej emerytów niż osób, które są zatrudnione.

Z pewnością jest to spowodowane demontażem przemysłu w kraju po upadku komunizmu w 1989 roku. Sytuacji nie sprzyja także obecny kryzys, który zwykłym rumunom daje się we znaki każdego dnia. Na dowód swoich racji dziennik postanowił przedstawić stosowne informacje na temat zatrudniony oraz osób na emeryturze. Z zdobytych informacji wynika, że w 1990 roku Rumunia miała blisko 8,1 milina osób, które pracowały, a tylko 3,5 miliona emerytów. Sytuacja ta zmieniła się diametralnie w ciągu kilkunastu następnych lat, bowiem już w 2012 roku liczba emerytów w kraju przekroczyła 5,3 miliony osób, a liczba pracujących osób zmalała do 4,3 milionów osób. Eksperci są zdania, że jeżeli tendencja się utrzyma, to już za niecałe 10 lat kraj ten nie będzie zdolny do wypłacania świadczeń emerytalnych.

Strategią państwa powinno więc być tworzenie nowych miejsc pracy w ramach długoterminowej strategii narodowej. Gospodarka rynkowa sprawiła, że najbardziej ucierpiał sektor przemysłu, gdyż w latach 90 zatrudniał jeszcze 27 tysięcy ludzi, a obecnie daje pracę tylko 8 tysiącom. Obywatele nie czekali bezczynnie na zmianę sytuacji dlatego wyemigrowali za pracą – choć obecnie stopa bezrobocia kraju jest niższa niż w Polsce, wynosząc nie całe 7 procent.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments