Wyłudzanie kredytów w Polsce – coraz powszechniejsze zjawisko

Wiadomości

Sytuacja finansowa w wielu krajach Europy, w tym także i w Polsce, nie jest zbyt dobra. Nie chodzi jednak o poziom inwestycji czy rozwoju gospodarczego – te wbrew zapewnieniom mają się całkiem dobrze. Chodzi więc bardziej o sytuację finansową obywateli. Nie trzeba przekonywać, że w jednym kraju żyje się lepiej, a w innym gorzej – mniejsze opłaty lub wyższe pensje. Wszystko to jednak sprawia, że ludziom nie chce się kombinować, jak zdobyć więcej pieniędzy łatwiejszym sposobem. Niestety, im społeczeństwo jest bardziej zubożałe, tym większe szanse na zrealizowanie nielegalnych prób pozyskania pieniędzy. Nie są to duże kwoty, ale sam ich sposób pozyskania pozostawia wiele wątpliwości. Jednym z takich krajów jest Polska.

Ze względu na coraz większe trudności ze znalezieniem pracy ludzie coraz częściej doprowadzają do oszustw, które być może i nie są duże, a pozycji prawa stanowią przestępstwo za co można iść siedzieć. Dochodzi więc do wyłudzeń kredytów, gdyż wydaje się że jest to jedna z najłatwiejszych dróg, a poza tym kradnie się bogatemu, a nie biednemu. Najnowszy raport InfoDOK przygotowany przez ZBP poinformował, że w samym tylko drugim kwartale 2014 roku odnotowano aż 2182 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 108,5 miliona złotych. Prawdziwy rekord dotyczący wyłudzenia zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie jednorazowo chciano wyłudzić blisko 24 miliony złotych.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że fala wyłudzeń staje się coraz większa. Grzegorz Kondek – Koordynator społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone – przyznał, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy próbowano wyłudzić łącznie 7,9 tysiąca kredytów na łączną kwotę 488 milionów złotych. Z pewnością nie nie przyznać się do tego, że gdzieś popełniono błąd, a pieniądze zostały wyłudzone. Banki jednak chętnie przyznają się do nieudolnych prób wyłudzenia tak sporej gotówki. Najmniejszą ilość wyłudzonych pieniędzy odnotowano w województwach łódzkim i śląskim – po 1,3 tysiące złotych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments