pieniądze

Trzymamy coraz mniej oszczędności na lokatach bankowych

Wiadomości

Oszczędzanie nigdy nie było naszą mocną stroną. Praktycznie zawsze mieliśmy z tym problem i nie chodzi tu tylko o kwestię posiadania większych przychodów. Po prostu żyjemy w nadmiarze i przepychu i nie sposób tego nie zauważyć chociażby w święta. W innych krajach (bogatszych) nie oznacza to, że jest lepiej, ale kwestie oszczędności są raczej opanowane. Nie twierdzę jednak, że każdy w Polsce nie potrafi oszczędzać zarobionych przez siebie pieniędzy, bo byłoby to kłamstwem. Faktem jest, że oszczędzamy coraz mniej. Dlaczego? Powodów jest co najmniej tysiąc! Bo rynek jest niepewny, bo oprocentowanie jest za niskie, bo inwestycja jest zagrożona. Wymówek znamy całe mnóstwo. Duża część osób nie oszczędza też ze względu na małe wpływy. Wypłata zapewne w całości rozkładana jest na zapłatę rachunków, zakup żywności, a o lekarstwach już nie wspominając. Dlaczego jednak Polacy przestali oszczędzać, w wydawałoby się najlepszym okresie dla instytucji finansowych (po wybuchu europejskiego kryzysu)?

Nie do końca znamy motywację rodaków, ale można by przypuszczać, że chodzi o zbyt niskie oprocentowanie lokat bankowych, które wciąż stanowią najpotężniejszy rynek dla oszczędności Polaków. Z najnowszych danych wynika, że z miesiąca na miesiąc (systematycznie) spada wielkość wpłat nowych oszczędności na depozyty lokat bankowych. Ciekawostką jest jednak to, że w tym czasie banki zaczęły podnosić odsetki w skali roku lub przynajmniej mają zamiar to zrobić. Narodowy Bank Polski podaje, że w pod koniec półrocza gospodarstwa domowe trzymały w bankach blisko 556,5 miliarda złotych, z czego ponad połowa znajdowała się na rachunkach bieżących, a ponad 270 miliardów złotych na lokatach terminowych. NBP wskazuje, że lokaty zaczynają tracić coraz więcej, a spadek zainteresowania tym produktem finansowym zaobserwowano już od stycznia bieżącego roku. Czy oznacza to, że przestaliśmy się interesować lokatami na dobre? Miejmy nadzieję, że to chwilowy zastój.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
K.
K.
9 lat temu

Nie zgadzam się. Wystarczy porównać nasze zarobki do zarobków Niemca, Anglika itd. Ludzie w Polsce zarabiają za mało. W wielu rejonach Polski jest ogromne bezrobocie. W moim rodzinnym mieście – 25 % to osoby bezrobotne!