Alimenty – powstaną nowe instrumenty dyscyplinujące dłużników?

Wiadomości

Kwestie alimentów są w naszym kraju dobrze znane. Zazwyczaj kończy się na tym, że delikwent nie poczuwa się do odpowiedzialności w łożeniu na własne dziecko, dlatego też z pomocą przychodzi prawo, które nie jako zmusza go do tego. Niestety, ale polskie prawo nie jest doskonałe – zresztą jak każde na świecie. Nie oznacza to jednak, że nie ma bata na alimentowych dłużników, których w naszym kraju przybywa w niepokojącym tempie. Dłużnicy znają jednak sztuczki, które pozwalają im uniknąć obowiązku płacenia alimentów. Zazwyczaj udają, że nie pracują, podczas gdy pod stołem dostają pieniądze – nie ma w tym nic legalnego, bo i umowy się nie spisuje, a wpływów nie rejestruje. Komornik nie ma więc skąd ściągnąć pieniędzy i w tym jest cały problemy

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował jednak, by ministerstwo sprawiedliwości w jeszcze większym stopniu dyscyplinowało dłużników, którzy nie płacą w ogóle lub nie płacą na czas swoich zobowiązań związanych z alimentami. Okazuje się, że ministerstwo sprawiedliwości nie tylko nie chce zwiększać kar i presji na dłużnikach, ale ma w zamyśle zlikwidować obowiązek wpisu takiej osoby do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Rzecznik Praw Dziecka jest zdania, że nie wpłynie to na poprawę sytuacji, a jedynie ją pogorszy. W Polsce przydałyby się nowe instrumenty prawne, które mogły by w jeszcze większym stopniu zdyscyplinować dłużników – nie tylko związanych z alimentami.

Ciężko się z tym nie zgodzić, ponieważ brak przymusowego wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, może nieco poluźnić i tak wątłą motywację i dyscyplinę nakłaniającą do płatności. Ministerstwo sprawiedliwości planuje wykluczyć w ten sposób przymus wpisu osób zalegających już minimum 6 miesięcy. Co więcej, osoby w ministerstwie są zdania, że obecna metoda i tak nie daje zbyt dużej skuteczności – nawet systematycznie maleje. Trzeba więc znaleźć nowe rozwiązanie – bat na ojców dłużników.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments