Co by się stało, gdyby nagle nastąpiła awaria serwerów bankowych? Czy nasze dane byłby zagrożone?

Wiadomości

W gruncie rzeczy ataki hakerskie nie należą do żadnej przeszłości. Obecnie w czasach, w których żyjemy, ataki te są coraz mocniejsze, bardziej wyrafinowane i o niespotykane dotąd sile rażenia. W oka mgnieniu mogą uszkodzić potężne serwery, co już miały okazję czynić. Czy w napływie tego rodzaju wiadomości, możemy czuć się bezpiecznie, wiedząc, że nasze dane gdzieś tam się znajdują i mogłyby zostać użyte w niecnym celu? Chyba wszyscy zgodnie stwierdzą, że jest to dość przerażająca wizja, a co najlepsze, zupełnie możliwa w spełnieniu – realna jak nic innego. Banki korzystają z najnowszych zdobyczy techniki, skutecznie chronią danych przed inwazją hakerów, czy zwyczajną awarią serwerów. Czy jednak nasze dane są bezpieczne?

Okazuje się, że większość z nas myśli, że dane po takiej awarii mogą wyparować – po prostu zniknąć. Czy jest to jednak możliwe? Banki bardzo niechętnie odpowiadają na tego rodzaju pytania. Jeden z anonimowych pracowników dużego banku przyznał, że oficjalnie nie można o niektórych rzeczach mówić. To jest jedna z tych rzeczy – dotycząca procedur związanych z zapewnieniem ciągłości działania banku – o jakich rozmawiać nie można w ogóle. Oficjalne stanowisko banków jest jednak takie, że gdyby doszło do uszkodzeń serwerów, to znajdujące na dyskach dane i tak byłyby bezpieczne. W jakiś sposób? Otóż okazuje się, że banki posiadają aż kilkanaście kopii danych klientów, które porozmieszczane są w różnych lokalizacjach.

Co ciekawe, kopiowanie informacji o danym rachunku, lokacie, czy czymkolwiek innym jest synchronizowane w czasie rzeczywistym. Jeżeli więc jeden serwer ulegnie zniszczeniu, to kolejny już dawno ma zdobyte informacje na temat naszych danych. Warto jednak zauważyć, że synchronizacja danych nie dzieje się tylko na terytorium naszego kraju. Dobrym tego przykładem jest Citi Handlowy – instytucja finansowa z obcym kapitałem. Zapewne serwery rozmieszczane są na obszarze całej Europy, co pozwala lepiej chronić dane swoich klientów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments