Imigranci coraz częściej wybierają nasz kraj, jako miejsce pracy i spokoju

Wiadomości

Choć wydawać się to może być jak żart – w końcu dziś 1 kwietnia – to jednak nim nie jest. W Polsce nie brakuje obcokrajowców, którzy przyjechali tu pracować i żyć. Dlaczego decydują się właśnie na Polskę? Głównie przez wzgląd na spokój i z ich punktu widzenia dobre miejsce do życia. Co więcej, takich osób nie brakuje, a zaczyna ich przybywać. Wciąż emigrujący Polacy robią miejsce dla obcokrajowców, którzy chętnie korzystają z możliwości pracy i życia w Polsce.

Eksperci są zdania, że tak dużego zainteresowania zamieszkaniem i pracą w Polsce nie było nigdy wcześniej. W pewnym sensie można to więc uznać za fenomen. Niestety, ale ktoś musiał pociągnąć za sznurki, by było to możliwe. Wskazuje się, że to efekt wejścia w życie ustawy o cudzoziemcach, która w znacznym stopniu ułatwia pracodawcom staranie się o pracowników czasowych z zagranicy. Poza tym, duża część imigrantów pochodzi z Ukrainy – to efekt migracji mieszkańców, którzy nie widzą dla siebie przyszłości w swoim ojczystym kraju. Zainteresowanie jest coraz większe. W 2014 roku wydano tylko 42,5 tysiąca pozwoleń na pobyt czasowy w Polsce. Rok wcześniej wynik ten był gorszy o 10 tysięcy. Obecny rok zapowiada się jeszcze ciekawiej – prawdopodobnie rekord zostanie pobity. Warto też odnotować fakt, że wzrosła liczba wniosków o legalizację pobytu.

Trzeba jednak przyznać otwarcie, że nasze prawo w dalszym ciągu nie jest zbyt przyjazne dla obcokrajowców. Mimo, że corocznie następują zmiany – zmiany, które idą w dobrym kierunku – to jednak nie jest to to, czego można by oczekiwać lub z czego można by być dumnym. Poza tym, istnieje przekonanie, że dla wielu obcokrajowców jesteśmy tylko krajem tranzytowym. Jakby jednak nie patrzeć ludzi Ci szukają lepszego życia i spokoju, którego w kraju zaznać nie mogą, a przynajmniej nie na tym samym poziomie. W Polsce dużo łatwiej jest zrobić karierę lub przedostać się na inne rynki pracy w Europie, z czego Ukraińcy zdają się korzystać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments