Minister obrony Litwy wezwał UE do uznania Rosji jako kraj-agresor

Wiadomości

Litwa jest krajem, który zaraz po Ukrainie i Szwecji, czuje się zagrożony. W pewnym sensie ma podstawy do obaw, ponieważ sytuacja na Ukrainie nie została rozwiązana, a ponadto ciągle zaognia się konflikt z Rosją. Wbrew pozorom nie jest to tylko kłopotliwe dla Litwy, ale i wszystkich krajów będących w NATO. Warto jednak pamiętać, że agresja na jeden kraj członkowski NATO, to jak wystąpienie do wojny przeciwko wszystkim. Szef resortu wojskowego Litwy na ostatnim wystąpieniu podkreślił mocne znaczenie stosowanych sankcji w stosunku do Rosji. Według niego kraje członkowskie Unii Europejskiej muszą przyznać Federacji Rosyjskiej status kraju-agresora. NATO powinno rozwijać siłę odstraszania i obrony, ponieważ aktualna metoda jest nieskuteczna, co widać po ruchach polityczno-wojskowych dokonywanych w Rosji.

W poniedziałek Minister Obrony Narodowej Litwy oświadczył w Kijowie podczas otwarcia 15 Międzynarodowego szczytu NATO, że „od ponad roku Ukraina narażona jest na agresję ze strony Rosji i kraj ten walczy nie tylko o swoją wolność i niezależność, ale i bezpieczeństwo całej Europy. Jestem przekonany, że musimy zmienić sposób interakcji z Federacją Rosyjską – trzeba traktować ją jako agresora. Europa musi stać w jednej pozycji, w przeciwnym razie Rosja będzie kontynuować swoją gwałtownej politykę” – powiedział szef resortu wojskowego Litwy. „Rosja stosuje regularnie pokaz swoich sił i możliwości zbrojnych na terytorium innego kraju. NATO powinno rozwijać siły odstraszania i obrony” – powiedział, zaznaczając również, że aneksja Krymu była „naturalną kontynuacją imperialistycznego zachowania Rosji”. Minister wyraził również przekonanie, że oficjalnie Moskwa wciąż spekuluje o swojej potędze gospodarczej i w tym kontekście minister podkreślił znaczenie stosowania sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Ponadto, Sojusz Północnoatlantycki jest gotowy, aby pomóc oficjalnie Ukrainie w przeprowadzeniu reform sfery obronnej.

„NATO jest gotowe udzielić Ukrainie pomocy w reformach. Co więcej, Litwa także była zawsze gotowa zaoferować taką pomoc, pomoc w sferze wojskowej i przeszkolenia medycznego – nawet utworzono specjalny fundusz. Litwa zamierza także doradzać Ukrainie na drodze reform” – powiedział minister. Zaznaczył, że kwestia ta będzie omawiana w trakcie spotkania z Ministrem Obrony Ukrainy. Czy uda się przekonać innych, by uznano Rosję jako kraj-agresor? Będzie to ciężkie, ale nie niemożliwe. Z pewnością wpłynie to niekorzystnie na finanse Federacji Rosyjskiej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments