Gdzie po najtańsze konto firmowe?

Firma

Każdy przedsiębiorca chciałby korzystać z możliwie jak najtańszego rachunku firmowego, przy którym bank nie pobierałby żadnych opłat, a umożliwiał zarabianie czy korzystanie z produktów finansowych. Takie „idealne konto firmowe” wbrew pozorom istnieje, ale należy przeanalizować wszystkie za i przeciw w stosunku do poszczególnych ofert rynkowych, aby rzeczywiście móc wybrać zdecydowanie najlepszą z nich. Nie trzeba samodzielnie konstruować zestawienia kont firmowych, ponieważ w maju dokonał tego serwis finansowy, Bankier.pl. Przedstawiamy wyniki jego analiz.

Modelowy klient

Przy przygotowywaniu każdego rankingu kont firmowych, czy też innych produktów finansowych, zawsze należy wziąć pod uwagę pewne parametry modelowego klienta. Tak też jest i w tym przypadku. Dla serwisu Bankier.pl, przygotowującego ranking najlepszych, zarabiających kont firmowych, była to osoba prowadząca spółkę z o.o., mająca jednego wspólnika, która nie zatrudnia pracowników. Saldo miesięczne na koncie wynosi 40 tys. zł, a wpływy 30 tys. zł. Dokonuje kilku przelewów krajowych, wypłaca pieniądze z bankomatów i w kasie banku. Korzysta też aktywnie z wydanej do konta karty płatniczej. Gdzie taki klient powinien skierować swoje kroki w poszukiwaniu najlepszego konta firmowego?

Trzy pierwsze miejsca

Specjaliści na podstawie danych modelowego klienta stwierdzili, że najlepszym dla niego wyborem będzie FM Bank ze swoim „Kontem na 5-tkę”. Przy podanych wpływach na konto za prowadzenie rachunku nie dość, że przedsiębiorca nic nie zapłaci, to jeszcze wypracuje zysk na poziomie ponad 150 zł rocznie. Również z tytułu korzystania z karty płatniczej zarabia, bowiem FM Bank nalicza 0,5% premii za każdą transakcję bezgotówkową wykonaną kartą wydaną do konta. FM Bank nie pobiera opłat za karty płatnicze, przelewy, czy wypłaty z bankomatów własnych. Klient zapłaci jednak za wypłaty z bankomatów obcych oraz za wpłaty w oddziale.

Na drugim miejscu w zestawieniu najlepszych i najtańszych kont firmowych znalazło się konto „Firma to zysk” w Idea Banku. Przedsiębiorca modelowy zyska na nim ponad 130 zł rocznie, nie płacą przy tym za prowadzenie konta, za kartę płatniczą, za przelewy oraz wypłaty z bankomatów i wpłaty w oddziale.

Trzecie miejsce przypisano Millennium Bankowi w przypadku konta „Biznes Pay Up” oraz Credit Agricole z kontem „Symfonia Biznesu”. Co prawda, Millennium Bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta, ale wyłącznie w okresie promocyjnym, trwającym 18 miesięcy. W tym czasie bezpłatna jest karta płatnicza, przelewy oraz wpłaty w oddziale. Później przedsiębiorca przy użytkowaniu takiego konta nie zapłaci wyłącznie za wypłaty z bankomatów własnych.

Z kolei, „Symfonia Biznesu” w Credit Agricole podobnie jak w przypadku konta firmowego w Millennium Banku, pociąga za sobą taką samą opłatę za utrzymanie konta, po ustaniu okresu promocji. Po pierwszych 3 miesiącach od otwarcia konta koszt jego prowadzenia w Credit Agricole z poziomu zerowego wzrasta do 30 zł.

Koszty prowadzenia konta

Tylko dwa banki w Polsce są w stanie zaoferować swoim klientom bezpłatne konta firmowe, które nawet w dłuższej perspektywie czasu pozostają darmowe.

W innych przypadkach opłaty za prowadzenie i użytkowanie konta są naliczane, choć mają inną skalę. W wielu bankach obowiązuje okres promocyjny, w czasie którego konto dla firm pozostaje bezpłatne. Najmniejsze opłaty zapłacą przedsiębiorcy za prowadzenie Pocztowego konta firmowego w Banku Pocztowym – zaledwie 5 zł miesięcznie, za kartę wydaną do konta. 10 zł miesięcznie zapłacą właściciele konta Inteligo, zaś 46 zł – właściciele konta Pakiet Citi Gold w Citi Handlowym.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
11 lat temu

Niestety jeśli chodzi o konta firmowe to nie można poszaleć w porównaniu do oferty dla zwykłego Kowalskiego. Tu jak na lekarstwo a przecież prowadząc firmę takie konto to jak prawa ręka.