autobus

Gdzie mamy najdroższy transport miejski?

Finanse osobiste Wiadomości

Rosnące ceny paliwa, a także stała wymiana taboru na nowszy sprawia, że przedsiębiorstwa transportu miejskiego stale podwyższają ceny biletów. Gdzie obecnie w Polsce podróżuje się po mieście najdrożej?

Jeśli chodzi o bilety jednorazowe, to najdrożej jest w Warszawie – ponieważ zwykły kosztuje aż 3,60 zł. O wiele taniej jest w Białymstoku czy Gdynii, gdzie taki sam bilet na przejazd MPK to koszt 2,80 zł. Należy mieć jednak na uwadze, że warszawski ZTM stale inwestuje nie tylko w nowoczesne autobusy i tramwaje, ale także kolejne odcinki metra. Co ciekawe – jeśli chodzi o bilety miesięczne, to można by rzec, że im mniejsze miasto, tym droższe abonamenty. Dla przykładu można by wziąć np. Katowice, gdzie bilet trzydziestodniowy bez żadnych zniżek kosztuje bagatela 138 złotych! Dużo taniej jest w Łodzi czy wspomnianej już Gdynii oraz Białymstoku – równo po 80 złotych miesięcznie. Od 2009 roku najbardziej podrożały bilety jednorazowe w Lublinie – bo o 60%, a a także bilety w Katowicach o ponad 30%. Warto podkreślić, że podwyżki w przedsiębiorstwach transportu miejskiego to nie reguła, bo w Poznaniu bilety potaniały w ciągu ostatnich trzech lat o 6%, w Łodzi o 9%, a w Bydgoszczy nawet o 12%. „Jak więc widać – są miasta w Polsce, gdzie zarządzanie budżetem transportowym idzie włodarzom bardzo sprawnie i efektywnie.” – komentują specjaliści.

Z pewnością większość z nas chce jeździć zadbanymi i nowoczesnymi środkami transportu. Potrzeba do tego jednak solidnych inwestycji, na które potrzebne są miliony (a czasem nawet miliardy) złotych. Bez podwyżek biletów z pewnością się nie obejdzie, ale czy muszą one być w niektórych miastach aż tak bardzo drogie? Zdaniem ekspertów i tak nie zniechęca to potencjalnych klientów, bo stale drożejące paliwo sprawia, że własny samochód z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej opłacalny – zarówno w kupnie, jak i jego późniejszym utrzymaniu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments