złoty

Waluty drożeją, a złoty tonie

Waluty Wiadomości

Wczorajsze zamknięcie sesji na Wall Street sprawiło, że złoty znów się osłabił. Polska waluta traci, bo traci cała Europa. Jeśli jednak tak dalej pójdzie, to wielu Polaków pójdzie zwyczajnie z torbami.

Obecnie za główne waluty obce trzeba zapłacić:

  • 4,39 zł za euro
  • 3,54 zł za dolara amerykańskiego
  • 5,49 zł za funta brytyjskiego
  • 3,65 zł za franka szwajcarskiego

Wczorajsze kursy głównych walut poszły o nawet kilka groszy do góry. Jest to efekt zastoju na rynkach, ponieważ wielu inwestorów pozamykało kontrakty i wyszło z założenia: „sell in May, and go away„. Sytuacji nie poprawia środowa obniżka ratingu Hiszpanii, a także nieco wroga postawa całej Unii Europejskiej wobec Grecji. Z pewnością wiele osób miało nadzieje, że nieco lepiej wypadną dzisiejsze notowania, jeśli w Nowym Jorku giełda zamknie się na plusie. Niestety – parkiety przy Wall Street świecił wczoraj jedynie wyrazistą czerwienią.

Co prawda wysokie ceny walut obcych to świetna sytuacja np. dla osób pracujących zagranicą i przywożących do Polski spore sumy pieniędzy. Pamiętajmy jednak o tym, że słaby złoty oznacza dla większości drogie paliwo, leki czy owoce sprowadzane z zagranicy. „Jeśli NBP nie zainterweniuje, to z pewnością sporo osób nie wytrzyma aż tak dużego przeciążenia finansowego” – ostrzegają specjaliści.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments