monety

A może tak lokata oparta o WIBOR?

Lokaty

Niewiele osób o tym wie, ale na polskim rynku oprócz zwykłych depozytów bankowych, oferujących oprocentowanie ustalane przez dany bank istnieją także lokaty oparte o wysokość wskaźnika WIBOR oraz WIBID.

O pojęciu stopy procentowej słyszał każdy, o wskaźnikach WIBOR i WIBID już niekoniecznie. Zazwyczaj wartości te mają znaczenie tylko dla kredytobiorców, zwłaszcza tych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Obydwie te stawki są ustalane codziennie i informują o tym: jakie oprocentowanie w skali roku obowiązuje dla wzajemnych pożyczek międzybankowych (WIBOR) lub jakie oprocentowanie banki oferują (także wzajemnie) za przyjęcie depozytu (WIBID). „Warto podkreślić, że oprocentowanie lokat to nie sam WIBOR lub WIBID. Np. FM Banku stosowana jest formuła: WIBOR 6M +1,4 p.p. Jeśli byłoby inaczej, to klient zarabiałby co najwyżej tyle, co inflacja” – tłumaczą bankierzy. Jeśli chodzi o samą ofertę, to warto szukać w takich bankach, jak:

  • FM Bank – lokata na 3 lata (WIBOR 6M +1,4 p.p.), obecnie 6,36% w skali roku
  • Meritum Bank – lokata na 2 lata (WIBOR 6M + 1,1 p.p.), obecnie 6,06% w skali roku
  • Raiffeisen Bank – lokata na 1 rok (WIBOR 1M + 0,75 p.p.), obecnie 5,46% w skali roku

Najbardziej kuszące są dwie pierwsze oferty. Warto jednak zaznaczyć, że ich oprocentowanie jest zmienne co pół roku – wraz z ogłoszeniem nowego, półrocznego wskaźnika WIBOR.

Tak czy inaczej jest to bardzo dobra konkurencja dla depozytów z oprocentowaniem z góry ustalanym przed daną instytucję finansową. W tym wypadku mamy przynajmniej namiastkę rynkowego ryzyka, ale także pewność, że w najlepszych ofertach otrzymamy zysk zawsze powyżej obowiązującej w naszym kraju inflacji.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments