Banknoty

Drogie pożyczki na tym samym poziomie

Kredyty

Kiedy bank odmawia klientowi udzielenia kredytu czy pożyczki, jedyną alternatywną możliwością zdobycia środków finansowych, jest zwrócenie się o pożyczkę do firmy pozabankowej. Firm tych nie obowiązują regulacje Komisji Nadzoru Finansowego, czy prawo bankowego jako takie, dlatego też mają liberalną politykę pożyczkową. Udzielą pożyczki gotówkowej w zasadzie każdemu, ale uwaga – jej cena będzie wysoka. Pożyczki udzielane przez tzw. parabanki często są oprocentowane na bardzo wysokim poziomie. Niemniej jednak, właśnie sektor pożyczek pozabankowych ma się dziś jak najlepiej.

W bankach o kredyt coraz trudniej

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzone w ostatnim czasie na rynku bankowym rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, jak i decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych, spowodowały, że kredyty bankowe nie dość, że są mało dostępne, to jeszcze drożeją. Banki mają już realne kłopoty ze znalezieniem klientów, którzy mieliby klarowną sytuację finansową i bez trudu mogliby zaciągnąć kredyt bankowy. Należy powiedzieć, że większość osób wnioskujących o kredyty bankowe nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej, aby rzeczywiście móc je zaciągnąć. Z trudem banki sprzedają kredyty gotówkowe i ratalne, które również nie należą do najtańszych.

Provident na fali

Tymczasem parabanki święcą triumfy, bowiem jeśli klient nie uzyska finansowania za pośrednictwem kredytu bankowego, najprawdopodobniej skieruje swe kroki do nich po pożyczkę gotówkową. Taki trend potwierdzają wyniki sprzedaży kredytów, które ujawniane są przez firmy para bankowe. Liderem na tym rynku od lat pozostaje Provident, który wciąż zwiększa liczbę sprzedawanych pożyczek, choć ich cena może zaskoczyć negatywnie nie jedną osobę.

Bez względu na to, firmy pożyczkowe mają wiele atutów w ręku, które pozwalają im na spokojne prowadzenie działalności. Wśród nich należy wymienić:

  • Unikalność oferowanego produktu – klient może pożyczyć pieniądze nawet na parę dni, bez konieczności dokumentowania swoich dochodów.
  • Wysoka dostępność,
  • Uproszczone procedury ubiegania się o pożyczkę.

Klientów odstraszać może od firm pożyczkowych to, że cena pożyczanego pieniądza jest znaczna. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania sięga kilkunastu tysięcy procent, choć bywa ona myląca dla przeciętnych klientów. Pamiętajmy bowiem, że pożyczki zaciągnięte w firmach parabankowych najczęściej spłaca się szybko, nie latami, jak to jest w przypadku kredytów bankowych.

Czy pożyczki pozabankowe drożeją?

Mogłoby się wydawać, że podwyższenie stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynie negatywnie na oprocentowanie pozabankowych zobowiązań. Zmiany prawa również mogłyby spowodować wzrost oprocentowania pożyczek w firmach parabankowych. Tymczasem, okazuje się, że ich ceny pozostają takie same od wielu miesięcy. Większość instytucji pozwalających na szybkie pożyczenie pieniędzy, pozostaje przy starych cennikach, choć oczywiście, są one znacznie wyższe, niż w przypadku pożyczek bankowych.

Cena pożyczek pozabankowych

Ustawa antylichwiarska wyznacza firmom pożyczkowym maksymalny poziom oprocentowania udzielanych przez nie pożyczek. Dziś jest to 25% w skali roku. Znajdują one jednak sposoby na to, aby jednak cena pożyczanego pieniądza była wyższa. Dzieje się to poprzez narzucanie klientom wysokich opłat i prowizji dodatkowych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janek
10 lat temu

Chcesz miec pewnosc ze nie przeplacisz, sprawdz kilka ofert. Ja przewaznie tak dzialam…. Ostatnie ranking wskazywal na Getin i sluszenie…. a jak bedzie za pare tygodni ? Nie wiadomo

arczi
9 lat temu
Reply to  janek

dobry nawyk, sprawdzac aktualnie najtansza oferte, w przeciwnym wypadku placimy wiecej bankom…