Emerytura

Zagraniczna emerytura? Czemu nie!

Emerytura Wiadomości

Pracowałeś legalnie zagranicą? Należy Ci się emerytura! ZUS poinformował, że każdy kto pracował w UE, a także np. Szwajcarii czy USA (dokładny spis krajów na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) otrzyma bez większych utrudnień emeryturę wypłacaną przez zagraniczny organ ubezpieczeniowy.

Jeśli przepracowałeś/aś zagranicą większą część swojego życia, to bez wyjeżdżania z Polski możesz złożyć w najbliższym oddziale ZUS podanie o przyznanie świadczenia emerytalno-rentowego. Oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków, np. przepracowanych lat pracy. Wszystkie niezbędne kryteria wymienione są w specjalnie stworzonej w celach emerytalnych dyrektywie unijnej.

Świadczenie takie wcale nie będzie niższe niż gdybyśmy je mieli pobierać bezpośrednio w kraju wcześniejszego zamieszkania, np. w Niemczech. Będzie ono przeliczane przykładowo według kursów referencyjnych NBP z euro na złotówki, zostanie odprowadzona zaliczka na podatek dochodowy, a na konto w Polsce dostaniemy emeryturę od polskiego, a nie niemieckiego zakładu ubezpieczeń społecznych.

Wszelkie kwestie związane z przeliczaniem świadczenia także można załatwić bez udawania się zagranicę. Wystarczy złożyć odpowiedni formularz w polskim ZUS-ie. Pomimo więc wielu mankamentów polskiej biurokracji, wielu z Państwa zapewne przyzna, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla powracających na stałe do ojczyzny Polaków. Wielu z nich nie ma ochoty odbywać dość kosztownej podróży np. do Kanady tylko po to, by uzyskać ciężko wypracowaną emeryturę.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments