faktura

Polscy przedsiębiorcy niechętnie korzystają z e-faktur

Firma Wiadomości

Choć od dawna na polskim rynku istnieje możliwość wystawiania faktur elektronicznych, to z ostatnich danych wynika, że polscy przedsiębiorcy niechętnie korzystają z tej możliwości.

„Tak naprawdę w Polsce jedynie co dziesiąte przedsiębiorstwo wykorzystuje e-faktury. To błąd – bo to oszczędność nie tylko czasu i papieru, ale także wygoda przechowywania dokumentów w formie wyłącznie elektronicznej” – komentują specjaliści.

Warto jednak mieć na uwadze, że tak niski udział faktur elektronicznych w całym rynku rachunkowości w naszym kraju to nie efekt zacofania technologicznego lokalnych biznesmenów, ale braku przejrzystości w prawie. Aby bowiem wystawiać e-faktury, na ich odbiór musi zgodzić się kontrahent, na którego rzecz wystawiamy dokumenty. O ile przy nawet kilkudziesięciu stałych klientach nie jest to zbytnim problemem (bo rozliczamy się z jednymi i tymi samymi firmami miesiąc w miesiąc), to już przy działalności gospodarczej, której usługi lub towary sprzedawane są do nieznanych klientów jest to nie lada problem. Na polskim rynku co prawda istnieją biura rachunkowe, które przejmują tego typu obowiązek na siebie, więc wystarczy podpisać tylko jedną umowę i wszystko jest zarówno wygodne, jak i zgodne z prawem, ale nie jest to tanie. Dlatego też nie korzystają z tego małe (często zaledwie jednoosobowe) firmy.

„Szkoda, że w naszym kraju nie ma możliwości wystawiania faktur choćby nawet na papierze w kratkę, bez zbędnej biurokracji – jak to ma miejsce np. w Wielkiej Brytanii” – narzekają przedsiębiorcy.

Nie wygląda jednak na to, by miało się coś w tej kwestii w najbliższym czasie zmienić. Prawo jest jakie jest, więc na wystawienie e-faktury potrzebna jest zgoda odbiorcy. Inaczej pozostaje nam wystawienie papierowego dokumentu i przesłanie go pocztą. Niestety sporo to kosztuje – zwłaszcza przy większej liczbie kontrahentów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments