Ile płacimy za używanie kart płatniczych?

Świadomy klient

Każdy sklep, który przyjmuje płatności kartami płatniczymi od swoich klientów, musi opłacać tzw. opłaty interchange. Zarówno korporacja Visa, jak i MasterCard pobierają takie opłaty od klientów. Prowizje za płatności kartami za zakupy są w Polsce bardzo wysokie. Na tle pozostałych krajów europejskich zajmujemy pierwsze miejsce w tym względzie. Dziś pojawia się możliwość obniżenia prowizji interchange. Z taką propozycją najpierw wyszła firma Visa, a dziś MasterCard.

Jakie obniżki?

Dla klientów niewiele się zmieni w kwestii opłat interchange. Co prawda, sprzedawcy mogli lekko zawyżać ceny produktów i usług, jeśli posiadali w swoich punktach handlowych terminal, ale czy obniżenie prowizji Visa i MasterCard wpłynie na obniżkę cen? Być może, ale to nastąpi raczej w dłuższej perspektywie czasu i w tym też tkwić będą nasze oszczędności.

Visa zdecydowała się na obniżkę prowizji interchange o jedną trzecią. Będzie ona więc wynosiła w Polsce 1,1%. Zauważmy, że korporacja Visa posiada 70% udział rynkowy w Polsce w zakresie kart płatniczych. MasterCard z kolei zapowiedział, że co prawda obniży prowizje pobierane od sprzedawców przyjmujących płatności kartami, ale obniżki te będą dotyczyły wyłącznie wybranych kart płatniczych. Prowizje będą w tym przypadku wynosiły:
• Od 0,8 do 1,1% dla karty Maestro MasterCard,
2,2% dla kart MasterCard World i World Signia.

Klienci z kartami MasterCard

Naturalne jest to, że klienci posługujący się kartami Visa w sklepach, zwłaszcza tych małych oraz w niewielkich punktach usługowych, będą milej widziani niż ci, którzy będą posługiwali się kartami World MasterCard. W tym ostatnim przypadku właściciele sklepów i punktów usługowych zapłacą najwięcej od płatności takimi „plastikami”.

Płatności z użyciem kart Visa

Nie dość, że korporacja Visa zgodziła się na daleko idące obniżki opłat interchange do poziomu 1,1%, to jeszcze wprowadziła bardziej przyjazną od konkurencji politykę prowizją. Obniżyła ona bowiem prawie do zera prowizje od płatności publiczno-prawnych. Mowa tu o płatnościach podatków, czy opłat urzędowych. Visa, w przeciwieństwie do MasterCard nie pozwala na obciążanie klienta prowizją za obsługę kart.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments