Jak posługiwać się kartą płatniczą na wakacjach?

Jadąc na wakacje planujemy wypocząć, poleniuchować, albo zwiedzić ciekawe miejsca w danym zakątku świata. Wakacje to czas, kiedy nasze myśli nie powinny być zajęte finansami czy sprawami zawodowymi. Jednak lekkomyślne podejście do kwestii finansowych nie jest najlepsze, bowiem może sprawić nam w czasie urlopu wiele problemów.

Karta zamiast gotówki

Na pewno dobrym pomysłem jest zabranie na wakacje karty płatniczej, w miejsce gotówki. Oczywiście każdy z nas w swoim portfelu powinien posiadać pewną sumę pieniędzy, na drobne wydatki, kiedy to nie będzie można posłużyć się kartą płatniczą, ale ogólnie rzecz ujmując karta jest bardziej bezpieczna niż gotówka w portfelu. Nawet, jeśli zostanie nam ona ukradziona lub zgubimy ją, nasza szybka reakcja uchroni nas przed stratą swoich oszczędności. W przeciwieństwie zresztą do kradzieży gotówki czy zgubienia portfela z pieniędzmi przeznaczonymi na wakacje. Co więcej, dzięki karcie uzyskujemy w miarę prosty dostęp do swoich pieniędzy. Wystarczy, że w danym kraju, do którego się wybierzemy, znajdziemy sklep lub punkt handlowy z logo naszej karty i bez przeszkód będziemy moli w nich nią zapłacić. Wybierając się na wczasy z kartą płatniczą w ręku powinniśmy zachować kilka zasad, aby nie mieć problemów finansowych podczas urlopu.

Zwiększone limity

Każda karta, czy to debetowa, czy to kredytowa, posiada swój własny limit płatności na dzień, czy też limity wypłaty gotówki z bankomatów. Przed wyjazdem na wakacje dobrze by było, abyśmy w miarę naszych możliwości, zwiększyli owe limity. Przyda się to w momencie, gdy będziemy musieli pokryć nieprzewidziane, wysokie wydatki, albo też będziemy musieli wpłacić wysoką kaucję zwrotną, chociażby w hotelu czy w wypożyczalni samochodów. Takie przedsiębiorstwa często stosują również blokadę środków na karcie, do czasu oddania wypożyczonego samochodu.

Kilka kart w portfelu

Jest to bardzo dobry wybór, ponieważ nie zawsze jedna karta, którą posiadamy i użytkujemy w Polsce, będzie pozwalała nam na tak swobodną wypłatę gotówki czy płatności w sklepach w innych miejscach na świecie. Najlepiej, jeśli jest oczywiście taka możliwość, zabrać w podróż karty płatnicze dwóch największych operatorów – Visa i MasterCard. Wówczas będziemy mieli mniejsze prawdopodobieństwo tego, że znajdziemy się w kraju, w którym sklepy nie akceptują jednej z naszych kart. Mając dwie, trzy czy większą liczbę kart płatniczych przy sobie podczas wakacyjnych wojaży, warto nie trzymać ich w jednym miejscu. Jeśli zgubimy na przykład portfel z wszystkimi kartami, pozbawimy się jakiegokolwiek dostępu do pieniędzy, co może stwarzać ogromne problemy, zwłaszcza w bardzo odległych zakątkach świata.

Uwaga na dodatkowe opłaty!

W posługiwaniu się kartą płatniczą za granicą zawsze jest ten problem, że kwota płatności musi zostać przeliczona z waluty obcej, na polskie złote, zakładając, że mówimy o koncie prowadzonym w walucie rodzimej. Większość instytucji kartowych narzuca kursy walutowe swoim klientom, a także często pobiera prowizję na takie transakcje dokonywane kartą. Należy na nie uważać. Jeśli od razu chcemy wiedzieć, ile zapłacimy za daną transakcję kartą, jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierzmy usługę dynamic currencu conversion, która przeliczy nam naszą płatność na złotówki. Będziemy wówczas wiedzieć, jakie koszty pociągnie nam ona za sobą.


  1. podstawa to chyba dobre rozeznanie. a jak nie wiadomo co wybrać to warto zerknąć na dodatkowe opcje. mi się tak udało z kartą debetową z getinu i dzięki niej płacę tylko 4,99 za litr benzyny co w dzisiejszych czasach naprawdę dużo pomaga.

    Odp.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.