Czy wspólne konto ma sens?

Ludzie na świecie coraz rzadziej zawierają związki małżeńskie, ale i tak przybywa kont bankowych prowadzonych wspólnie przez dwie osoby. Ciekawostką jest to, że tego typu rachunek można założyć nie tylko mając żonę czy męża.

„Konto wspólne może zostać założone dla dowolnych dwóch osób – niekoniecznie ze sobą spokrewnionych. Wystarczy, że mają one oboje ukończone 18 lat, mają dowód osobisty lub paszport i ewentualnie pozwolenie na stały pobyt w Polsce” – tłumaczą bankierzy.

Zaletą tego typu rozwiązania jest z pewnością to, że nawet jeśli np. zachorujemy, to ktoś może pójść za nas na zakupy i skorzystać z naszych środków. Z drugiej jednak strony powinniśmy pamiętać o tym, że współwłaściciel rachunku w większości banków może podjąć nawet wszystkie środki z konta, a nawet je zamknąć. Nierzadko zdarza się, że w przypadku rozstania nie tyle małżeństw, co nieformalnych par w gniewie jedna z osób pozbawia drugiej oszczędności życia.

„Niestety nie ma przed tym dostatecznej ochrony, ponieważ zakładając konto wspólne zgadzamy się oboje na to, że każdy ze współwłaścicieli ma taki sam dostęp do środków. Ma to z pewnością swoje plusy i minusy” – komentują specjaliści.

Jeśli chodzi o sam sposób zakładania rachunku wspólnego, to wygląda to bardzo różnie w poszczególnych bankach. Np. MultiBank oferuje MultiKonto My specjalnie dla dwóch osób, które chcą prowadzić wspólnie swoje finanse. W Alior Sync aby skorzystać z takiego konta obie osoby muszą najpierw skorzystać z jakiegoś produktu bankowego osobno (np. z karty kredytowej), a dopiero potem mogą połączyć rachunek w jeden wspólny. Jeszcze inna sytuacja ma miejsce w Alior Banku, gdzie konto wspólne można założyć „od ręki” w oddziale – oczywiście przy obecności obu współwłaścicieli jednocześnie.


  1. jak się dobrze wybierze bank i nie ma się problemów z kwestią finansową to pewnie. ja mam wspólne konto internetowe z partnerem na bieżące wydatki w getinie i sobie oboje chwalimy.

    Odp.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Tagi