pole

To już koniec KRUS!

Ubezpieczenia Wiadomości

Platforma Obywatelska zapowiedziała, że zamierza włączyć obecnie korzystających z KRUS do ZUS. Z czasem system ma w ogóle zniknąć, ale wszystko po kolej.

„Najpierw trzeba w ogóle sprawdzić, czy system Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak wydajny, by przyjąć kolejne kilka milionów imion, nazwisk i numerów PESEL” – tłumaczą specjaliści.

Dopiero potem będzie można na poważnie przejść do wcielania jednej instytucji w drugą. Jaki jest powód takiego posunięcia PO? Chodzi głównie o pieniądze. Nieoficjalnie mówi się, że utrzymanie KRUS to nawet 22 mln złotych miesięcznie. W skali roku można by więc zaoszczędzić na jego likwidacji przynajmniej kilkaset milionów złotych.

Roczna oszczędność z tego tytułu wystarczyłaby na wyposażenia każdego ucznia w Polsce we własny komputer przenośny. W grę wchodzą naprawdę duże korzyści – nie tylko finansowe, ale także administracyjne” – komentują eksperci.

W końcu KRUS to 16 oddziałów głównych, do których przynależy 250 oddziałów terenowych. Wcielenie ubezpieczyciela rolników do ZUS z pewnością pozwoliłoby na zredukowanie praktycznie całej infrastruktury z nim związanej.

„Za kilka, może kilkanaście lat tak czy inaczej przejmie ZUS. To on zajmował się i zajmuje oraz będzie zajmował ubezpieczeniami społecznymi w Polsce. Nie szykuje się nam w tym aspekcie żadna rewolucja, lecz jedynie krok, o którym plotkowano w kuluarach już od lat” – kwitują ekonomiści.

Rolnicy są co prawda przeciw połączeniu KRUS i ZUS, a także całkowitej likwidacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jednak jak na razie kolokwialnie mówiąc nie mają nic w tej sprawie do gadania, ponieważ nawet PSL nie sprzeciwia się na dzień dzisiejszy pomysłowi Platformy Obywatelskiej. A szkoda – bo w Sejmie potrzebna jest opozycja i równowaga polityczna.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
11 lat temu

haha, wiadomo że zus nie da rady.ciekawe czy to wyjdzie na dobre, że jakaś kasa będzie zaoszczędzona przez likwidację krusu.idąc tym tropem powinniśmy zrobić to samo i też pooszczędzać trochę.