Unia Europejska

Banki sprzeciwiają się reformom Brukseli

Banki Wiadomości

Unia Europejska otwarcie mówi o tym, by banki same zabezpieczały się przed kryzysem. W jaki sposób? Kapitał instytucji finansowych ma być dwukrotnie wyższy, niż posiadany przez nią portfel należności kredytowych. Większość europejskich banków nie zgadza się na takie rozwiązanie, co jest dość oczywiste. W końcu zmiana ta zmniejszy ich zyski.

Z szeregu wystąpiły takie instytucje jak BNP Paribas, czy Societe Generale. Banki z Włoch czy Niemiec także popierają ich bunt. Czy jednak robią to słusznie? Prezes Deutsche Banku tłumaczy, że zwiększenie kapitalizacji banków względem posiadanego portfela kredytów nie rozwiąże problemu. Jego zdaniem problem banków jest znacznie głębszy i leży on gdzieś nieopodal podnóży obligacji skarbowych poszczególnych krajów. Banki po zawirowania obserwowanych podczas obecnego kryzysu boją się już w nie inwestować, ponieważ straciły one wiarygodność całkowicie bezpiecznej inwestycji.

W związku z tym wiele banków musi odpisać na straty np. greckie obligacje. Nie wiadomo co się stanie z Włochami czy Hiszpanami. Może także i ich obligacje okażą się papierem bez wartości. Wiele banków będzie miało problem ze spełnieniem warunku 2:1 (2 miliony kapitału i 1 milion kredytów). Przykładowo Deutsche Bank, jeśli nawet pozbędzie się greckich obligacji , to i tak będzie mu brakowało ok. 19 mld euro aby spełnić wyżej wymienione kryterium.

Już 23 października dowiemy się, jak europejscy politycy mają zamiar rozwiązać problem braku kapitału w bankach. Na szczycie UE przedstawią pomysły jak dokapitalizować banki. Pytanie co z tymi, którzy nie mają gotówki by się dokapitalizować?

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments