Okienko bankowe

Największe grzechy Polaków w dokonywaniu przelewów bankowych

Banki Konta

Dokonując przelewu bankowego za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku klient ma obowiązek zweryfikowania poprawności numeru konta odbiorcy czy innych danych. Polacy coraz częściej zdają się o tym zapominać, przez co mogą ponosić za swoje błędy dotkliwe konsekwencje finansowe.

Błędy w przelewach bankowych

Do najczęstszych „grzechów” Polaków przy dokonywaniu przelewów bankowych zalicza się:

  • Podanie błędnego numeru rachunku,
  • Wpisanie numeru rachunku niezgodnie z tzw. standardem IBAN,
  • Brak wiedzy o tym, kto płaci za przelew zagraniczny.

Błędny numer konta

Jeśli na przelewie krajowym klient banku wpisze niewłaściwy numer, w większości przypadków kwota przelewu zostanie zwrócona nadawcy. Niemniej jednak, w przypadku przelewów na rachunek zagraniczny, kwota ta może zostać pomniejszona o wahania kursowe. W niektórych przypadkach taka operacja może być z korzyścią dla klienta. Otóż, jeśli wysyła on pieniądze do Wielkiej Brytanii po kursie 5 zł za funta, ale później są mu one zwracane już po kursie 5,3 zł za funta, to zyska na całej operacji. Gorzej, jeśli w czasie, kiedy następuje zwrot pieniędzy, kurs waluty jest obniżony.

Trzeba więc zwrócić uwagę na to, czy wpisany na przelewie numer rachunku zagranicznego jest właściwy, aby ustrzec się pomyłki.

Błędna nazwa odbiorcy

Generalnie, banki mają obowiązek dokonywania weryfikacji tego, czy numer rachunku zgadza się z nazwą odbiorcy przelewu. Jeśli numer konta odbiorcy i jego nazwa nie są ze sobą zgodne, wówczas bank nie powinien zaksięgować takiego przelewu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments