euro

Gospodarka strefy euro coraz słabsza

Wiadomości

Wygląda na to, że kryzys krajów zadłużonych pogrąża całą gospodarkę strefy euro, dając też niepewną przyszłość co do „jutra”. Światowi ekonomiści są zdania, że obecna sytuacja w której znajduje się Europa jest wyjątkowo słaba, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, że kryzys będzie się powiększał. Prezes Europejskiego Banku CentralnegoMario Draghi – wypowiedział się w dość ostrożnym ostrożnym tonie na temat przyszłości gospodarczej strefy euro. Według niego gospodarka strefy euro nadal pozostanie słaba i istnieje bardzo duże ryzyko jej dalszego pogłębiania. Od ostatnich lat wzrost gospodarczy w strefie euro jest coraz mniejszy, a wszystko przez niepewność ze strony inwestorów, co w konsekwencji wpływa także na niski poziom zaufania ze strony konsumentów i przedsiębiorców – wypowiedź padła podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Prezesów EBC. Draghi potwierdził ogromne ryzyko pogorszenia się perspektywy gospodarczej w strefie euro – w tonie wypowiedzi, można było dostrzec nieuniknione pogorszenie. Największe ryzyko wiąże się z niespełnionymi oczekiwaniami dotyczącymi aktywności gospodarczej, która nie została należycie dopełniona. Z tego względu może narodzić się fala niepokoju, która gwałtownej niż zwykle spowoduje ogromne zmiany na rynkach finansowych.

Warto wspomnieć także na temat obniżeniu stopy procentowej przez Radę Europejskiego Banku Centralnego (EBC) – stopa została obniżona o 25 pkt. bazowych do 0,75 procent. Nie było to jednak zaskoczeniem wśród środowiska analitycznego, gdyż ci byli zgodni co do obniżenia stopy procentowej kredytu refinansowego o całe 25 pkt. bazowych. Warto przyznać, że jest to najniższa stopa procentowa kredytu refinansowego w całej historii. Wiadomo także, że po obniżce stopa depozytowa będzie wynosić 0 procent, a stopa oprocentowania kredytów ma wynosić 1,5 procent. Podjęta decyzja na zorganizowanej naradzie EBC ma obowiązywać od 11 lipca.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jola
10 lat temu

widać jak na dłoni, że unia jako coś sztucznego nie funkcjonuje tak jak by niektórzy chcieli.dużo się jeszcze może zmienić więc postanowiłam zabezpieczyć swoją przyszłość i odkładać pewną sumę na lokaty online w getinie.