Ostatnie nocne posiedzenie rządu Mario Montiego dało zaskakujący efekt w postaci przedstawienia wielkiego programu oszczędnościowego, na który będą zmuszeni zdecydować się Włosi. Przedstawione w programie cięcia wydatków powinno przynieść oszczędności na poziomie 26 miliardów euro w ciągu trzech najbliższych lat. W okresie tego roku rząd Montiego chce uzyskać w procesie natychmiastowej redukcji blisko 4,5 miliarda euro. Program został nazwany „spending review”. Monti wyjaśnił, że dzięki oferowanym zmianom rząd nie będzie zmuszony do podniesienia podatku VAT o blisko 2 punkty procentowe, mimo iż miało to nastąpić podczas października. W ten sposób Rada Ministrów chciała uzyskać dodatkowe fundusze na uzdrowienie zadłużonych finansów państwa – Monti oświadczył jednak, iż nie będzie takiej konieczności. Nie wyklucza się jednak zwiększenia podatku w przyszłym roku – w okresie 1 lipca. Rząd w ciągu najbliższego 2013 roku chce zaoszczędzić blisko 10,5 miliarda euro, a w 2014 roku już 11 miliardów euro. Program wspomaga redukcję liczby prowincji i planuje ich stopniowe połączenie co w znacznym stopniu obetnie wydatki na ten szczebel władz administracyjnych. Na razie nie zostały przedstawione żadne istotne szczegóły, jednak Monti zapewnił iż w niedługim czasie się pojawią.
Nieoficjalne informacje zdają się twierdzić, że w 2014 roku miasta takie jak Rzym, Mediolan, Neapol, Wenecja, Florencja, Turyn, Reggio Calabria, mają otrzymać status metropolii, co pozwoli znieść działające w nich prowincje. Dalsze informacje sugerują redukcję około 20 procent stanowisk kierowniczych oraz redukcję o około 10 procent administracji centralnej. Olbrzymia reorganizacja sprawiła, że ustalono nawet powierzchnie, która ma przypadać na jednego pracownika urzędu – w nowym budownictwie przysługuje do 20 metrów kwadratowych, a w starym do 25 metrów kwadratowych. Kolejne środki rząd uzyska w oświetlaniu budynków użyteczności publicznej oraz redukcje samochodów służbowych, których jest we Włoszech setki tysięcy.