Fundusze inwestycyjne wracają do łask

Fundusze inwestycyjne Wiadomości

Jeszcze stosunkowo niedawno większość Polaków pozbywała się jednostek poszczególnych funduszy inwestycyjnych, by ulokować swoje oszczędności choćby nawet na dużo bardziej bezpiecznych depozytach bankowych. Tymczasem w czerwcu ogólne saldo wpłat okazało się wyższe od umorzeń i wypłat.

„Świadczy to niewątpliwie o tym, że albo przybyło nam na rynku spekulantów, albo coraz więcej osób zaczyna ponownie ufać funduszom inwestycyjnym” – komentują ekonomiści.

Obiektywnie rzecz biorąc z pewnością jest coś na rzeczy, bo w zeszłym miesiącu Polacy wpłacili funduszom swoje oszczędności rzędu 2,4 mld złotych.

„Warto mieć na uwadze, że nadal w fundusze inwestują przeważnie jedynie osoby zamożne – czyli takie, które mają już określony pułap kapitału lub takie, które zarabiają 10-20-30 tysięcy złotych miesięcznie i chcą zabezpieczyć się na przyszłość” – komentują specjaliści.

Trudno nie przyznać racji ekspertom, bo od początku roku do funduszy inwestycyjnych Polacy wpłacili łącznie 8,9 mld złotych – w tym jedynie 0,7 mld złotych do funduszy detalicznych, a resztę do dedykowanych funduszy prywatnych. Wygląda to więc tak, jakby bogaci jeszcze bardziej się chcieli bogacić, a biedni coraz bardziej zaciskali pasa. Niestety – kryzys dotyka wszystkich, ale najbardziej tych, którzy nie mają oszczędności.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
11 lat temu

moje fundusze nigdy nie straciły na atrakcyjności. ale że bardzo ryzykować nie lubię wybrałam fundusz mieszany noble a kasa i tak się pomnaża.