mieszkania

Mieszkania z wielkiej płyty nikogo już nie interesują

Finanse osobiste Wiadomości

Rynek nieruchomości przeżywa zastój, choć już niektórzy specjaliści mówią, że to kolejna fala kryzysu. Mieszkania sprzedają się coraz gorzej, ponieważ brakuje chętnych do ich zakupu. Jeśli sprzedawca chce jak najszybciej sprzedać posiadany lokal mieszkalny, musi znacznie obniżyć jego cenę, bowiem przeciwnym przypadku sprzedaż nieruchomości może trwać nawet kilka lat. Przeszacowane mieszkania są wystawiane na sprzedaż przez wiele miesięcy, a nikt nawet nie zainteresuje się możliwością ich zakupu. W najgorszej sytuacji są sprzedający mieszkania w blokach z wielkiej płyty, ponieważ klienci coraz rzadziej je wybierają, pomimo niskiej ceny.

Preferencje mieszkaniowe Polaków

Analitycy firmy Home Broker na podstawie zebranych przez siebie danych wskazali, że Polacy nie chcą już kupować mieszkań z wielkiej płyty, choć zwykle są one tańsze od innych. Najchętniej kupujemy dziś mieszkania z rynku wtórnego w:
• Kamienicach z cegły,
• W nowoczesnych blokach, wybudowanych po 2000 roku.

Home Broker podaje, że 44% wszystkich transakcji zawartych na rynku nieruchomości w II kwartale bieżącego roku odnosiło się do mieszkań w kamienicach z cegły, które zostały wzniesione przed 2000 rokiem. Ich popularność z roku na rok rośnie, bowiem przekonują się do nich klienci. Wielka płyta jest z kolei wybierana coraz rzadziej. Jeśli takie nastroje wśród kupujących utrzymają się w kolejnych kwartałach, będzie można już śmiało mówić o odwrocie kupujących od wielkiej płyty. Skutkiem tego, osoby posiadające mieszkania na sprzedaż w takich blokach mogą oczekiwać jeszcze większych problemów ze sfinalizowaniem transakcji sprzedaży posiadanego lokalu mieszkalnego.

Dlaczego nie chcemy mieszkań w blokach z wielkiej płyty?

Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim cena. Jeszcze do niedawna cena mieszkań w starych blokach była o wiele niższa, niż w kamienicach czy w blokach współczesnych. Dziś te dysproporcje uległy zmianie. Przeciętna cena transakcyjna metra mieszkania w kamienicy rok temu była o ponad 10% wyższa, niż w bloku z wielkiej płyty. Dziś różnica ta wynosi niewiele ponad 2%. Dlatego też, zamiast kupować mieszkanie w starym bloku, kupujący wolą dołożyć nieco pieniędzy i raczej nabyć wymarzoną nieruchomość w domach z cegły.

Jednocześnie, w ciągu 3 ostatnich kwartałów wzrosło zainteresowanie kupujących na rynku nieruchomości lokalami mieszkalnymi usytuowanymi w budownictwie współczesnym. Choć takie mieszkania są najdroższe, to jednak Polacy coraz częściej je wybierają. Chcą wyższego standardu życia, więc dopłacają do mieszkań w blokach zbudowanych po 2000 roku, choć za jeden metr kwadratowy powierzchni takiego lokalu należy zapłacić o 25% więcej, niż za mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.

Nowe mieszkania tanieją

Dużym zainteresowaniem wśród Polaków chcących kupić mieszkanie zaczynają cieszyć się oferty deweloperów. Nowe mieszkanie kosztuje dziś o wiele mniej, niż jeszcze 2-3 lata temu, a zwłaszcza przed kryzysem gospodarczym na świecie. Wybudowane już nowe mieszkania w nowoczesnych budynkach są droższe od mieszkań w starych blokach z płyty, ale ich standard jest nieporównywalnie wyższy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
10 lat temu

hmm, ale co z tego że tanieją jak mało kogo dalej na nie stać.dla mnie jedyną opcją okazał się kredyt hipoteczny w getinie,gdzie indziej nie było o tym w ogóle mowy..