Ind

Nie słyszałeś o indzie? Można na nim nieźle zarobić

Inwestycje alternatywne Surowce

Czym jest ind? Jest to materiał bez którego nie można wyprodukować tabletów, telefonów komórkowych, czy nawet diod. W związku więc z rozwojem nowoczesnych technologii rośnie także zapotrzebowanie na ten surowiec. Warto więc zainteresować się tym dość nieznanym materiałem, bo wygląda na to, iż jego cena będzie w najbliższych latach rosła jak na drożdżach.

Ind jeszcze w 2003 roku kosztował zaledwie 100 dolarów, a 2005 roku jego cena skoczyła nagle do poziomu 1 070 dolarów za kilogram. W latach 20082009 jego cena spadła do 750 dolarów, jednak od niedawna nadal notuje wzrosty. Obecnie cena surowca kształtuje się na poziomie ok. 780 dolarów. Co jest przyczyną wzrostu cen indu? Analitycy odpowiadają zgodnie: wzrost gospodarczy. Pomimo kryzysu gospodarczego coraz więcej produkujemy tabletów, telefonów komórkowych, różnych diod, żarówek energooszczędnych itp. Jest on stosowany także w medycynie – np. w urządzeniach do wykrywania obecności raka w ciele chorego.

Cena indu stale zwyżkuje, bo jest go niewiele na ziemskim globie. Wydobywa się go zaledwie 570 000 ton rocznie – najwięcej w Chinach, Kanadzie i Japonii. Tamtejsze kopalnie są najbogatsze w tenże surowiec. Podobnie jak złoto, przechowywanie indu jest bardzo wygodne. Łatwo znosi warunki pokojowe, nie reaguje też z kwasami nadutlenionymi.

Niektóre z funduszy inwestycyjnych zaczęły już skupować z rynku sztabki indu, masowo lokując w nich swój kapitał. Warto więc pomyśleć o tym i rozważyć, czy ind nie jest tak samo wartościowy jak i złoto w obecnych czasach masowego rozwoju elektroniki?

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments