kredyt hipoteczny

Gdzie po kredyt hipoteczny w lipcu?

Kredyty Wiadomości

Co prawda miesiąc do miesiąca kredyty hipoteczne zdrożały o średnio 0,10% w skali roku, ale i tak nie brakuje chętnych, aby je zaciągać. Gdzie udać się po najlepszą (czytaj: najtańszą) hipotekę na własne M?

Jeśli wziąć pod uwagę modelową rodzinę: rodzice + dwójka dzieci, dochód miesięczny 5 174 zł (dwie średnie krajowe) oraz to, że chcemy kupić mieszkanie w cenie 300 000 zł (mając 50% wkład własny), kredytując zakup na 30 lat w ratach równych warto zajrzeć do:

  1. BPH – rata miesięczna: 897,00 zł, oprocentowanie nominalne: 5,98%, prowizja: 0,00%
  2. Deutsche Bank – rata miesięczna: 897,40 zł, oprocentowanie nominalne: 5,98%, prowizja: 0,00%
  3. Getin Noble Bank – rata miesięczna: 916,00 zł, oprocentowanie nominalne: 5,91%, prowizja: 0,00%
  4. BNP Paribas – rata miesięczna: 902,00 zł (przez pierwsze pięć lat kredytowania, potem 932,00 zł), oprocentowanie nominalne: 6,03% (przez pierwsze pięć lat kredytowania, potem 6,38%), prowizja 0,00%
  5. Bank Pocztowy – rata miesięczna: 921,63 zł, oprocentowanie nominalne: 6,23%, prowizja: 0,00%

Jak widać – wkład własny na poziomie połowy ceny mieszkania pozwala na wynegocjowanie zerowej prowizji za udzielenie finansowania. W normalnych warunkach zabrałaby ona przynajmniej kilka tysięcy złotych. Jest więc to spora oszczędność, za którą można kupić np. meble do nowego lokum. Trzeba uważać na pułapki kredytowe – takie jak np. w BNP Paribas, gdzie po pierwszych pięciu latach rata miesięczna wzrasta co prawda jedynie o 30 zł, ale w skali całego okresu finansowania to 9 000 zł więcej do spłaty.

Zawsze zostaje także kwestia dostępności finansowania, która na dzień dzisiejszy jest dużo mniejsza, niż jeszcze kilka lat temu. Banki bardzo często wymagają ubezpieczenia kredytu, jeśli np. jeden ze współmałżonków zarabia dużo więcej od swojej drugiej połówki. Polisa na życie to także już standard przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Co prawda w zestawieniu nie ma o tym mowy – bo koszty są różne od wybranego ubezpieczyciela i przeważnie niezależne od banku – ale i tak warto o nich pamiętać, ponieważ znacząco podwyższają one faktyczną ratę kredytu mieszkaniowego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zack
11 lat temu

sporo mozna gdybac i myslec… jednak tak naprawde o wyborze decyduje dostepnosc kredytowa. Z tego co wiem to w Getin jest spora, w innych bankach trzeba byloby sprawdzic