Grecja

Brak reform w Grecji = brak pomocy

Wiadomości

Z pewnością nie wielu z was zna ministra gospodarki Niemiec – Philippa Roeslera – a chyba jednak powinno. Minister postanowił raz jeszcze wypowiedzieć się w kwestii dotyczącej Grecji – poprzednia wypowiedź nie tylko zbulwersowała Ateny, ale także i niemiecką opozycję. Podczas swojej wypowiedzi premier podtrzymał wcześniejsze stanowisko i krytykę w sprawie wysiłków jakie są rzekomo podejmowane przez Grecję. Sądzi on bowiem, że kraj ten nie respektuje żadnych punktów – lub ich tylko niewielką część – zawartych w umowie, która są nie jako gwarantem do wypłacenia pomocy finansowej dla Grecji. Roesler jest tym samym rozczarowany aktualnie podejmowanymi wysiłkami – wywiadu udzielił dla dziennika Rheinische Post. Podtrzymał także stanowisko w sprawie „rekompensaty” czyli własnego wkładu – od tego uzależniona jest też pomoc dla Grecji. Polityk ostrzegł, że jeśli Grecja nie zacznie wprowadzać istotnych reform, to kraje strefy euro, jak i również inne organizacje zaprzestaną pomocy finansowania tego kraju. W tym wypadku Grecja stała by się niewypłacalna i sama musiała by zdecydować o pozostaniu w strefie euro czy też opuszczeniu jej. Wygląda więc na to, że minister udzielił bardziej łagodnego wywiadu, jednak i tak podburzył opinię publiczną w Grecji. Jeśli Grecja przestanie spełniać którykolwiek z zawartych w umowie rachunków, to niestety ale zaprzestanie być pompowana gotówka do tego kraju.

Propozycja ustąpienia Grecji i wyjścia z strefy euro już dawno nie stanowi dla niego problemu, gdyż twierdzi, że kraje strefy euro znacznie lepiej poradzą sobie bez tonącego okrętu, z którym i tak są wieczne kłopoty. Greckie media uznały wypowiedź Roeslera za szkodliwą, sugerując że ciągle wyrażanie niepokoju czy stosowanie niepohamowanych gróźb jest nie tyle krzywdzące dla greków, co utrudniają w wprowadzeniu reform, tym samym nie pomagając w rozwiązaniu naprawdę ważnych problemów. Trzeba przyznać, że ocenę stanowiska ministra w sprawie Grecji ocenili także opozycjoniści – SPD i Zieloni.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jola
11 lat temu

tylko kto się tam zgodzi na reformy? szkoda że nam nikt nie pomaga tylko musimy sami się o to martwić.dlatego zdecydowałam się pójść do open i uzyskać poradę nt możliwości dbania o swoje finanse.