Western Union

Jak zaoszczędzić na przekazach pieniężnych z zagranicy?

Świadomy klient

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, rynek pracy w wielu krajach został oficjalnie otwarty dla Polaków. Mogliśmy więc legalnie emigrować za chlebem, w poszukiwaniu lepszej pracy i życia na zupełnie innym poziomie niż dotychczas. Bardzo wiele osób zdecydowało się wykonać taki krok. Czasem były to całe rodziny, ale znacznie częściej to ojciec rodziny, albo matka wyjeżdżali do Anglii, czy Irlandii, po to, aby zarabiać na bieżące potrzeby najbliższych. Zarobione za granicą pieniądze przesyłali do kraju. Każdy taki przekaz kosztował niestety sporo. Na szczęście, dziś czasy się zmieniły i za niewielką kwotę swobodnie możemy już przesyłać pieniądze zza granicy do Polski.

Pośrednicy finansowi

Do niedawna większość przekazów pieniężnych zza granicy było realizowanych za pomocą pośredników finansowych, którzy oczywiście zarabiali na tym krocie. Należały do nich takie firmy jak MoneyGram czy Western Union.

Dziś coraz mniej osób korzysta z takich tradycyjnych przekazów pocztowych, choć Western Union pozostaje bardzo znanym pośrednikiem finansowym na międzynarodowym rynku. Oferuje on bowiem klientom możliwość otrzymania przekazów międzynarodowych i krajowych na korzystnych warunkach, w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Banku Zachodniego WBK.

Osoba dokonująca przekazu pieniężnego krajowego zapłaci za niego niewiele. Za przekaz krajowy będzie to prowizja wynosząca od 10 zł dla przekazów opiewających na kwotę nie wyższą niż 150 zł. W odniesieniu do przekazów wyższych, prowizja może wynieść nawet 40 zł za jednorazowy przekaz. Przekazy międzynarodowe niestety w Western Union nadal są dosyć drogie. Minimalnie kosztują 30 zł, ale taka prowizja znajduje zastosowanie wyłącznie dla przekazów niskich kwot – do 120 zł.

Za pomocą Western Union wykonamy przekaz pieniężny:
• Na telefon komórkowy odbiorcy,
• Do bankomatu w kraju odbiorcy,
• Do placówki Western Union,
• Na kartę przedpłaconą.

System SEPA

Z chwilą powstania systemu transferu środków finansowych w ramach Unii Europejskiej nazywanego SEPA, zdecydowanie zmalały prowizje pośredników finansowych, umożliwiających dokonywanie przekazów pieniężnych w trybie międzynarodowym. Dziś za przekaz z kraju Unii Europejskiej do Polski zapłacimy 5 zł, o ile oczywiści wybierzemy system SEPA.

Karty przedpłacone

Inną możliwością szybkiego i taniego przekazania pieniędzy dla rodziny pozostałej w kraju, jest wysłanie jej karty przedpłaconej. Oprócz tego, że jest ona łatwa w obsłudze, to daje duże bezpieczeństwo posiadaczowi. Jak to działa? Otóż, kupujemy kartę przedpłaconą za granicą i wysyłamy ją pustą do Polski, choćby listem zwykłym, aby nie ponosić wysokich kosztów przesyłki. Adresat powiadamia nadawcę o otrzymaniu karty przedpłaconej, a osoba przebywająca za granicą zasila ją pieniędzmi. Problem pojawia się jedynie w tym, że przy wypłacie pieniędzy z karty przedpłaconej w bankomacie zwykle jesteśmy zmuszeni do poniesienia kosztów prowizji oraz bankowego spreadu.

Przekaz z Anglii za dwa funty

Za kwotę 2 funtów można dokonać przekazu pieniężnego za pomocą serwisu Trejdoo, choć opcja ta działa wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Aby go dokonać należy zarejestrować się jako użytkownik serwisu i wpłacić pieniądze na konto firmy, które przekazywane są do Commerzbanku w Anglii. Pieniądze przelicza się na złote po kursie Trejdoo i wpłaca na konto użytkownika docelowego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments