NYSE kończy tydzień na plusie

Giełda Wiadomości

Amerykańscy inwestorzy nadal są pod wrażeniem ostatniej wypowiedzi szefa Europejskie Banku Centralnego, więc w piątek ruszyli oni po masowy zakup akcji – windując tym samym wyceny indeksów na Wall Street.

Główne indeksy giełdowe zakończyły notowania na poziomie:

  • S&P500 – wzrost o 1,91%
  • Dow Jones Industrial – wzrost o 1,46%
  • NASDAQ – wzrost o 2,24%

„Należy pamiętać, że podczas piątkowej sesji na NYSE bodźcem do wzrostów była nie tylko nadzieja pokładana w EBC, ale także zbliżające się posiedzenie FED, które znacząco może poprawić stan amerykańskiej gospodarki” – komentują analitycy.

PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło w II kwartale 2012 roku o 1,5% w ujęciu rocznym. Specjaliści spodziewali się nieco niższego wzrostu – na poziomie 1,4%. Jak więc widać – z amerykańską gospodarką wcale nie jest tak źle. Coraz częściej pojawiają się wręcz głosy ekonomistów na temat tego, że USA wkracza właśnie w lata swojej świetności. Wydaje się to być pewnym absurdem – w końcu za oceanem bezrobocie wynosi obecnie 8,2%, a coraz więcej osób przestaje spłacać swoje zobowiązania. Tyle, że z drugiej strony wiele firm regularnie podwyższa swoje zyski i zatrudnia specjalistów. Paradoksalnie w Ameryce brakuje „na już” aż 3 mln wykwalifikowanych pracowników. Być może wykształceni Europejczycy i Azjaci znów zaczną masowo wyjeżdżać do USA – jak miało to miejsce wiele lat temu.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments