Już za niedługo będziemy płacili w Polsce nawet telefonem!

Karty

Już niedługo czeka nas prawdziwa rewolucja, ponieważ od kilku miesięcy stale plotkuje się nad wprowadzeniem na polski rynek technologi NFC – czyli płatności telefonem komórkowym bez żadnych dodatkowych nakładek. Po prostu instalujemy na naszym smarfonie specjalną aplikację, przykładamy go do czytnika PayPass/PayWave – i zapłacone!

Na razie NFC testują takie banki, jak BRE Bank czy BZ WBK.

Bardzo możliwe, że wraz ze startem Nowego mBanku zobaczymy także płatności NFC na szeroką skalę w Polsce – komentują specjaliści.

mBank oraz MultiBank w ramach konkursu rozdały bowiem specjalne nakładki na telefony iPhone, które pozwalają na dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem. Oczywiście to nie NFC w czystym tego słowa znaczeniu, ale to już coś. Barierą w przypadku urządzeń Apple jest brak wbudowanego modułu do płatności, a także nieobecność slotu na karty pamięci (które mogą być specjalnie przystosowane do płacenia w sklepie).

„Nasz kraj jest świetnym rynkiem do rozwoju tego typu technologii, Obecnie co drugi telefon sprzedawany przez lokalnych operatorów to smarfon, natomiast 61% użytkowników nowoczesnych telefonów ma mniej, niż rok. Banki mają więc ogromne pole do popisu. Pytanie tylko, który z nich jako pierwszy wprowadzi NFC w Polsce dla wszystkich swoich klientów, jako standard taki jak np. zwykła karta płatnicza” – komentują eksperci.

Niewykluczone, że przekonamy się o tym do końca tego lub na początku przyszłego roku. Problemem może się okazać brak odpowiednich aparatów do obsługi NFC – bo na rynku obsługują je w większości tylko takie telefony, jak BlackBerry Bold 9900, BlackBerry Curve 9360 czy Samsung Galaxy Nexus.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments