USD

Banki lepsze od kantorów?

Finanse osobiste

Kantor wymiany walut jest miejscem, do którego kierują swoje kroki niemalże wszyscy klienci, chcący wymienić daną walutę obcą. Niezależnie, czy jest to kantor tradycyjny, czy internetowy, najczęściej ma on znacznie lepszy, korzystniejszy dla samych klientów kurs wymiany, niż bank. Dzięki korzystnym uwarunkowaniom prawnym, klienci banków mogą wymieniać tanio walutę na przykład w kantorach online i wykorzystywać ją do spłaty rat kredytów hipotecznych w walucie. Dzięki temu omijają drogi spread walutowy, stanowiący kolejny koszt dla kredytobiorcy. Czy już wkrótce się to zmieni i Polacy będą korzystać z atrakcyjnej oferty wymiany walut bezpośrednio w bankach? Wydaje się, że taki scenariusz jest więcej niż prawdopodobny.

Rynek kantorów wymiany walut

Walutę można wymienić na szereg różnych sposobów, ale najbardziej popularna jest wymiana w kantorze. Odkąd rozpowszechniły się usługi finansowe w Internecie, kantory online zaczęły szybko odbierać klientów kantorom tradycyjnym i oczywiście bankom. Najkorzystniejsze dla nich było pojawienie się tzw. ustawy antyspreadowej, która umożliwiła kredytobiorcom w walutach w bankach na spłatę zobowiązania bezpośrednio w walucie obcej. Kantory online proponowały i wciąż proponują korzystne kursy wymiany. Mogą obniżyć swoją własną prowizję, dzięki ponoszeniu niskich kosztów swej działalności. W chwili obecnej konkurencja w branży kantorów internetowych jest znaczna. Wśród najbardziej znanych kantorów online należy wymienić:
• Walutomat.pl
• Kantor.pl
• Cinkciarz.pl
• Trejdoo.com,
• KantorOnline.pl,
• InKantor.pl.

Wymieniać można by bez końca, a wciąż pojawiają się nowe miejsca wymiany waluty obcej w sieci. Mniej więcej zasada działania internetowego kantoru zawsze jest taka sama. Kantory te przyciągają do siebie całą masę klientów głównie z uwagi na niskie koszty wymiany. Spready walutowe w przypadku korzystania z usług kantorów internetowych są wręcz symboliczne, kilkugroszowe. W ten sposób można sporo zaoszczędzić na wymianie, zwłaszcza, jeśli kwota, którą wymieniamy jest spora. W odniesieniu do spłaty kredytów hipotecznych w walucie obcej, wymiana waluty w sieci może przynieść kilkuset złotowe oszczędności.

Banki idą na wojnę z kantorami online

Banki rok rocznie tracą bardzo dużo pieniędzy na tym, że ich klienci nie wymieniają waluty u nich, tylko w kantorach internetowych, Aby jednak przyciągnąć z powrotem klientów do banków w celu wymiany waluty, same banki musiałyby opuścić kursy wymiany walutowej i przede wszystkim zmniejszyć spready. Nie mogą one wynosić tyle, co dotychczas.

Alior Bank postanowił skusić klientów do wymiany u niego waluty, otwierając własny kantor internetowy. Nie będzie to jednak dla niego dodatkowym źródłem dochodu. Nie można w ten sposób uczynić, ponieważ w takim wypadku spready walutowe byłyby dosyć wysokie. Właściciele Alior Banku w Polsce mają na dzieję, że dodatkowa usługa wymiany walutowej w trybie online, przy korzystnym kursie, skłoni klientów do skorzystania z innych produktów w Alior Banku, które już przynoszą mu całkiem realne dochody.

Kantor internetowy należący do Alior Banku ma wiele zalet, wśród których można wymienić:
• Korzystny kurs walutowy,
Możliwość odebrania wymienionej gotówki w kantorze online w jednym z oddziałów Alior Banku,
Darmowe przelewy krajowe i zagraniczne zakupionych walut, do wyznaczonego limitu,
Karty płatnicze wydane do kont walutowych, zakładanych w kantorze online.

Przewaga banków

Niewątpliwie większym zaufaniem szerokiej rzeszy klientów instytucji finansowych w Polsce cieszą się banki, niż prywatne kantory, niezależnie od tego, czy mówimy o kantorach tradycyjnych, stacjonarnych, czy internetowych. Pieniądze utrzymywane w bankach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co pozwala klientom na zachowanie spokoju o ich los. Banki są wiarygodne, o czym nikogo nie trzeba przekonywać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zbych
zbych
11 lat temu

Napewno będą poważnym graczem na tym rynku, zobaczymy tylko jak się cenią jeżeli chodzi o przelewy na inne konta. Będę śledził opinie na http://forum.e-kantory.pl/ i zobaczymy czy ludziom sie spodoba