stacja paliw

Coraz drożej na stacjach benzynowych

Finanse osobiste Wiadomości

Kierowcy znów mają powody do zmartwień. W ostatnich tygodniach tankowanie na stacjach benzynowych nie było tak kosztowne, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Ceny ustabilizowały się na jednym poziomie, a nawet staniały, dzięki czemu na eksploatację samochodu wydawaliśmy nieco mniej. Dziś niestety ogłaszane są kolejne, daleko idące podwyżki cen benzyny w Polsce. Od kilku dni cały czas obserwowane są podwyżki po 2-3 grosze na litrze paliwa. Ceny benzyny Pb95 oraz oleju napędowego jeszcze nie są tak wysokie jak w rekordowym kwietniu tego roku, ale jeśli tak dalej pójdzie, może do nich dojść. Czy to oznacza, że po beztroskich, także na stacjach paliw, wakacjach znów będziemy musieli głębiej sięgnąć do kieszeni przy tankowaniu naszych samochodów?

Bez zaskoczenia

Chociaż kierowcy mogą czuć się nawet zbulwersowani tym, że ceny na stacjach benzynowych szybko wzrastają, to jednak specjaliści od dawna mówili, że do takiej sytuacji prawdopodobnie dojdzie. Jest ona wywołana podwyżką cen na hurtowym rynku paliw.

Eksperci twierdzą, że w zasadzie nie możemy uniknąć wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych, choć część z nich jest zdania, że raczej nie będą one tak znaczące, jak można by przypuszczać. W kolejnych tygodniach sierpnia paliwa będą drożały o około 2-3 grosze na litrze.

Gdzie najdrożej?

Jakie stacje i w jakich częściach Polski lepiej omijać z daleka? Otóż, najdrożej paliwa kupimy w województwie zachodniopomorskim. Na stacjach w Szczecinie za litr benzyny Pb95 trzeba zapłacić już 5,75 zł, zaś za Pb98 5,94 zł. Olej napędowy kosztuje tam średnio 5,69 zł. Najtaniej zaś tankuje się na Śląsku. W Katowicach za benzynę bezołowiową należy zapłacić zaledwie 5,60 zł.

Hurt i detal

Na światowym rynku paliw, gdzie koncerny hurtowo kupują benzynę i olej napędowy, od dawna widoczne są podwyżki. Nie dotarły one jeszcze w całej swojej skali do polskich stacji benzynowych. Za ten fakt powinniśmy być wdzięczni samym właścicielom stacji, bowiem zrezygnowali oni z części marży, aby nie podnosić cen paliw w wakacje i nie ograniczać zwiększonego w tym czasie popytu. W sierpniu ta sytuacja może jednak ulec zmianie. Jest to nieuniknione, ponieważ bez końca detaliści nie mogą rezygnować z części swoich zarobków na sprzedaży paliw.

Oszczędności

Część kierowców w wyniku podwyżek cen paliw zrezygnuje czasem z użytkowania samochodu, na rzecz innych środków komunikacji. Trwa lato, więc śmiało można jeździć na rowerze, albo piechotą chodzić do pracy, jeśli tylko jest to możliwe. Kierowcy mogą zaoszczędzić na tankowaniu paliw na stacjach benzynowych również z uwagi na akcje promocyjne, organizowane przez same stacje, jak i przez banki.

Przykładem niech będzie akcja weekendowa PKN Orlen. Jeśli tankujemy na stacjach tej marki w wakacyjne weekendy i płacimy gotówką, możemy zaoszczędzić do 10 groszy na litrze paliwa.

Co wpływa na ceny?

Światowe ceny paliw w hurcie powodują, że detaliści muszą podnosić ceny na swoich stacjach benzynowych, ale jednocześnie, istnieje wiele innych czynników mogących drastycznie większych ceny paliw na stacjach. Do czynników tych zalicza się:
• Kryzys gospodarczy na świecie,
• Niepewną sytuację w Unii Europejskiej,
• Możliwość wystąpienia klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
11 lat temu

Paliwa nie stanieja, rozwiazaniem moze byc zmiana auta, te z nowoczesnymi silnikami kosztuja niestety sporo