Młodzi uciekają do stolicy i zagranicę

Finanse osobiste

Demografia naszego kraju nie kłamie – najmniej atrakcyjne regiony Polski wyludniają się. I nie chodzi tu tyle o zarobki, co możliwość znalezienia jakiegokolwiek zatrudnienia, a także wypoczynku w wolnym czasie.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za lata 2002-2011 wynika, że najwięcej młodych Polaków ucieka z wojewódvztwa śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, opolskiego, lubelskiego i podlaskiego.

„Z jednej strony to nic nowego – bo w końcu młodzi zawsze wyjeżdżali za pracą do bardziej atrakcyjnych miejsc, ale z drugiej dochodzi do tego, że w Kielcach czy Katowicach z roku na rok mamy coraz więcej osób 50+, aniżeli młodych którzy powinni rozwijać region” – komentują specjaliści.

Zarobki np. na Śląsku nie są wcale takie niskie – ale jedynie dla pracowników energetyki czy branży wydobywczej. Reszta bardzo często musi zadowolić się najniższą krajową. Nic więc dziwnego, że młodzi Polacy (bardzo często już po maturze lub po studiach) wyjeżdżają. Gdzie najczęściej? Do łask powraca stolica – czyli Warszawa, gdzie bezrobocie nie przekracza od dawna poziomu 4%. Dodatkowo Warszawiacy szczycą się najwyższą średnią zarobków w Polsce. Raj na Ziemi? Niekoniecznie, bowiem wraz z wyższą płacą rosną także koszty utrzymania. Ale w cenie jest także Kraków, Wrocław czy Poznań. Te dwa ostatnie miasta są jeszcze stosunkowo tanie – zwłaszcza pod względem wynajęcia np. mieszkania. Należy mieć jednak na uwadze, że na godne życie i zarobki mogą liczyć tylko dobrze wykształceni – z dyplomem inżynierskim czy medycznym. Raczej trudno będzie wyżyć w Warszawie np. absolwentowi historii bez doświadczenia.

Nie ma się co oszukiwać, że wiele osób nie znajduje przysłowiowego szczęścia w naszym kraju, więc są zmuszeni do wyjazdu zagranicę. Nadal popularna jest Wielka Brytania czy Niemcy – bo blisko i tamtejszego języka uczymy się przeważnie już w szkole podstawowej. Pytanie tylko, czy młodzi muszą wyjeżdżać za chlebem, skoro w Polsce mamy rzekomo „zieloną wyspę”? Wygląda na to, iż politycy nie dbają zbyt dobrze o dobrobyt polskich obywateli – chyba , że statystyki GUS kłamią.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tommi
11 lat temu

bezrobocie, slabe szanse na kredyt, nic ich tu nie trzyma… a szkoda, ze tracimy tak wiele mlodych zdolnych osob

kasia
11 lat temu

Szczególnie brak możliwości kupienia mieszkania jest przytłaczający. Ja już dłuższy czas szukam oferty dla siebie i nic. Pytanie tylko czy coś źle robię, czy banki się naprawdę wypięły na klienta?

gość
11 lat temu

ja się nie dziwię. najgorsze jest to, że mniejsze miasta mają potencjał do rozwoju!mieszkam w niedużym mieście bo 40 tysięcznym i nie wyobrażam sobie wyprowadzki gdzie indziej, dlatego wzięliśmy kredyt w getinie,kupiliśmy mieszkanie i tu żyjemy.