Polacy

Państwo opłaci składki na ubezpieczenie społeczne

Ubezpieczenia

Za pracowników w Polsce pracodawca ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS. Jednocześnie, same osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą płacić za siebie składki ZUS. Kto jednak zapewnia płatności tychże składek dla osób bezrobotnych, czy rolników? W dużej mierze takie zobowiązania już pokrywane jest z kasy państwowej, albo w najbliższym czasie państwo zdecyduje się na wzięcie na siebie takiego zobowiązania.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeniowym

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że stworzyło nową wersję ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W ustawie tej znalazł się zapis dotyczący opłacania składek przez państwo. Z budżetu państwowego byłyby płacone składki przede wszystkim za osoby, które opiekują się dziećmi i jednocześnie rezygnują w związku z tym z wykonywania pracy zarobkowej. W gronie tychże osób, które korzystałyby ze składek opłacanych przez państwo, znaleźli się:
• Przedsiębiorcy,
• Rolnicy,
• Osoby nieubezpieczone.

Dodatkowo, państwo przejęłoby na siebie płatność składek na ubezpieczenie społeczne za te osoby, bez względu na to, kiedy przejęły one opiekę nad dzieckiem i ile ma ono lat.

Wcześniejsze pomysły

Jeszcze do niedawna resort pracy proponował, aby rzeczywiście składki na ubezpieczenie społeczne były płacone przez państwo za osoby opiekujące się dziećmi i z uwagi na to rezygnujące z pracy, ale jednocześnie stawiał warunek, iż dziecko musiało urodzić się po 1 stycznia 2013 roku. Był to problem, na który zwróciło uwagę Rządowe Centrum Legislacyjne. Takie ograniczenie udzielania pomocy w kwestii opłacania składek budziło również sprzeciw wśród członków NSZZ Solidarność. Postulowano, aby nie wyłączać z grona osób objętych ubezpieczeniami rodziców dzieci urodzonych przed dniem wejścia w życie nowej wersji ustawy.

Ubezpieczenie za opiekę nad dzieckiem

Z budżetu państwa, jeśli projekt MPiPS wejdzie w życie w nowym roku, będą opłacane składki na ubezpieczenie społeczne za osoby rezygnujące z wykonywania pracy zarobkowej w związku z opieką nad dzieckiem. W odniesieniu do tychże osób zastosowanie znajdą dwie podstawy wymiaru składek:
• Jeśli dana osoba będzie posiadała co najmniej półroczny staż ubezpieczony, wówczas będzie można zastosować podstawę wymiaru składek jako kwotę w wysokości 60% prognozowanego przeciętego wynagrodzenia miesięcznego,
• Jeśli dana osoba nie będzie posiadała sześciomiesięcznego stażu ubezpieczeniowego albo będzie bezrobotna, wtedy to podstawa wymiaru składek będzie stanowiła kwota 75% minimalnego wynagrodzenia.

Do projektu budżetowych składek ubezpieczeniowych dla osób wychowujących dzieci włączeni zostaną również rolnicy. W tym przypadku finansować składki na ubezpieczenie społeczne będzie KRUS, przy wykorzystaniu dotacji z budżetu państwa. Składka wyniesie w tym przypadku miesięcznie 10% emerytury podstawowej. Rolnicy opiekujący się dziećmi uzyskają płatności składek z budżetu państwa nawet wówczas, kiedy nie zaniechają wykonywania pracy. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność warunkiem będzie zaprzestanie lub zawieszenie prowadzenia tej działalności w okresie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments