hipoteka

Nie zawsze warto spłacić hipotekę przed terminem

Kredyty

Na dzień dzisiejszy kilkaset tysięcy Polaków posiada kredyt hipoteczny – czasem na kwotę przekraczającą nawet milion złotych. Nic więc dziwnego, że wielu kredytobiorców chce spłacić swoje wieloletnie zobowiązanie możliwie jak najszybciej. Czy to się jednak opłaca?

Paradoksalnie spłata kredytu hipotecznego przed terminem nie zawsze jest opłacalna. Składa się na to kilka wiodących czynników. Warto zacząć od tego, że część banków pobiera procentową opłatę od spłaty całości kredytu przed terminem. Czasem nie można np. zrobić tego bezpłatanie w okresie pierwszych trzech lat kredytowania. Jeśli np. bank pobierze od nas 3% kwoty do spłaty, a jest tego powiedzmy 500 000 złotych, to kolokwialnie mówiąc wyrzucimy w błoto 15 000 złotych.

„Wiele osób z pewnością jest zdania, że te pieniądze pozwolą uniknąć zapłaty gigantycznych odsetek związanych z kredytem hipotecznym. Nic bardziej mylnego, bo są sytuacje, kiedy takie oprocentowanie jest praktycznie rzecz biorąc minimalne” – tłumaczą specjaliści.

Świetnym przykładem może być program „Rodzina na swoim”. Zdarzają się osoby, które kupiły dom czy mieszkanie w świetnej lokalizacji za rozsądną cenę i przez pierwsze osiem lat kredytowania płacą o połowę niższą ratę. W takim przypadku spłata całości kredytu w terminie kilku lat od rozpoczęcia kredytowania to istne samobójstwo finansowe. Tak czy tak płacimy bowiem groszowe raty, bo np. o 1 000 złotych niższe, niż normalnie. Dużo lepiej tę różnicę ulokować np. na dobrze oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Wtedy np. po 8 latach, kiedy wygasną nam dopłaty spłacimy całą hipotekę, a do tego będziemy mieli nawet ponad 100 000 złotych oszczędności. Niemożliwe? A jednak. Nie każdy jest jednak takim szczęściarzem.

Decydując się na wcześniejszą spłatę kredytu na mieszkanie czy dom warto więc na poczatek nie tylko przejrzeć tabelę opłat i prowizji w danym banku, ale także przeliczyć całą operację na własną rękę. Może się bowiem okazać, że lepiej poczekać z pozbyciem się wieloletniego zobowiązania kilk lat, niż stracić dodatkowo tysiące złotych (np. na prowizję za wcześniejszą spłatę hipoteki).

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arczi
9 lat temu

Aby miec pewnosc ze dany ruch bedzie oplacalnym, dobrze jest skonsultowac cos takiego z openfinance. Moj znajomy ma tam zaufanego doradce, jest bardzo z nich zadowolony