Jak utrzymać budżet domowy pod kontrolą?

Finanse osobiste

Żyjemy w trudnych pod względem ekonomicznym czasach. Jesteśmy zmuszeni do życia oszczędnie, ponieważ w przeciwnym przypadku przyjdzie nam nawet głodować. Większość Polaków przezornie odkłada oszczędności, najczęściej niestety w przysłowiową „skarpetę”, niż na lokaty bankowe, aby mieć pewne środki finansowe na czarną godzinę. Przychody górują u nich nad wydatkami i wydaje się, że jest to zdecydowanie najbardziej pożądana sytuacja. Dzięki temu nie muszą się zapożyczać, żyją czasem skromnie, ale za to z własnych środków finansowych. Eksperci zapowiadają, że konieczne będzie w kolejnych latach korzystanie z gromadzonych oszczędności w Polsce, ponieważ już wkrótce nastaną dla nas nie najlepsze czasy.

Jak uporządkować budżet domowy?

Jeśli jeszcze nie odkładamy oszczędności, ponieważ wydaje nam się, że nie mamy z czego, powinniśmy jak najszybciej uporządkować nasz budżet i zrezygnować z tych jego punktów, które nie są dla nas niezbędne. W budżecie domowym przeciętnie zarabiającego Polaka powinny znaleźć się wyłącznie takie wydatki, których rzeczywiście, obiektywnie rzecz ujmując, nie da się uniknąć. Eksperci z dziedziny finansów osobistych mówią, że Polacy coraz częściej żyją na kredyt. Może być to kredyt mieszkaniowy, zaciągnięty na kilkadziesiąt lat, albo szybki kredyt gotówkowy, pozwalający w pewnym czasie na podbudowanie budżetu. Trzeba dążyć do jak najszybszej spłaty takich zobowiązań. Zostały one zaciągnięte najprawdopodobniej wtedy, gdy banki hojnie traktowały swoich klientów i w zasadzie nikomu nie odmawiały kredytu. Dziś wiele osób miewa niemałe problemy ze spłatą kolejnych rat kredytowych, dlatego też lepiej będzie się ich szybko pozbyć. Dzięki temu nasze koszty utrzymania zmaleją i będzie można powiększać oszczędności.

Pieniądze na czarną godzinę

Polska na razie znajduje się w dobrej kondycji ekonomicznej, ale wielu rodaków odczuło już bardzo boleśnie skutki globalnego kryzysu. Wielu z nas straciło pracę, albo musiało się pogodzić z obniżeniem wynagrodzenia. Przez to nasz domowy budżet podupadł, a my nie mogliśmy już żyć na takiej stopie, jak dotychczas. Priorytetem dla każdego z nas co miesiąc powinno być opłacenie rachunków i koniecznych zobowiązań. Jeśli planujemy podjęcie inwestycji, lepiej zastanówmy się, czy to dobry czas na nią i czy nie lepiej poczekać na „lepsze czasy”, aby się jej podjąć.

Jak kontrolować swój budżet?

Najlepszą na to metodą jest skrupulatne zapisywanie wszystkich dokonywanych przez domowników wydatków. Nawet najmniejszy wydatek powinien znaleźć odzwierciedlenie w naszym domowym budżecie. Odkładanie płatności na bliżej nieokreśloną przyszłość nie jest dobrą metodą na utrzymywanie własnych finansów w dobrej kondycji, bowiem i tak kiedyś będziemy musieli je ponieść. Jeśli będziemy ściśle kontrolować wydatki miesięczne, nigdy nie będziemy wydawać więcej, niż założyliśmy. Nie bójmy się opinii sknery i dusigrosza, kiedyś nasi bliscy podziękują nam za to, że żelazną ręką trzymaliśmy domowy budżet i w ciężkich czasach nie musieliśmy głodować. Nieumiejętność zarządzania posiadanymi środkami finansowymi powoduje, że ludzie tracą nawet dach nad głową, ponieważ wydawana jest w stosunku do nich decyzja sądowa o eksmisji.

W gronie wydatków domowych muszą znaleźć się takie pozycje jak:
• Czynsz,
• Faktury za media, tj. prąd, gaz i wodę,
• Faktury za usługi telekomunikacyjne,
• Podatki i opłaty.

Jeśli nie pokryjemy z naszych przychodów wyżej wymienionych, stałych wydatków, możemy narazić się na odcięcie prądu lub wody, albo na wspominaną już eksmisję. Do grona tych wydatków zalicza się też raty kredytów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zack
9 lat temu

Jezeli nie ma sie duzego doswiadczenia, to mozna zaczac od wizyty w openfinance. W ten sposob bedziemy mieli zapewniony dobry poczatek i informacje w co inwestowac i jak