konto bankowe

Banki internetowe to przeżytek

Konta

Kiedy ponad dekadę temu swoją historię na polskim rynku zaczynał mBank, a potem Inteligo wiele osób rzuciło się na banki internetowe jak wygłodniały na szynkę. Po latach okazało się jednak, że mają one wiele wad. Czy w ogóle warto jeszcze zakładać konto bankowe właśnie w tego typu instytucji finansowej?

Dobre parę lat wstecz główną zaletą obu wyżej wymienionych banków było to, że posiadanie w nich konta bankowego było w pełni darmowe. W pakiecie klient dostawał darmowe przelewy (rzecz jasna internetowe), a także bezpłatną kartę debetową. Co prawda nie umożliwiała ona wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce czy na świecie, ale wypłata choćby nawet z ogromej sieci maszyn Euronet, a także Cash4You czy BZ WBK (jak to ma miejsce do dzisiaj w mBanku) była i tak wielkim plusem dla wielu osób. W tamtych czasach praktycznie wszystkie banki pozwalały bowiem na bezprowizyjne wypłaty jedynie z bankomatów własnych. Dodatkowym wabiem na klienta był fakt braku kolejek. Bank był dostępny wszędzie tam, gdzie był dostęp do sieci – 24 godziny, 7 dni w tygodniu – nawet w niedzielę czy Boże Narodzenie. Czyż to nie wspaniałe?

„Niewątpliwie kiedyś oferta banków internetowych w Polsce elektryzowała wiele osób. Co prawda trzeba było przyzwyczaić się do braku fizycznego kontaktu z bankierem w placówce banku, ale przecież zawsze zostawała np. infolinia. Najważniejszy był rzecz jasna brak opłat za podstawowe usługi – takie jak konto, przelewy czy karta debetowa” – komentują specjaliści.

Na dzień dzisiejszy takie same (a nierzadko nawet lepsze) warunki otrzymujemy w „marmurkach” – czyli tradycyjnych bankach z marmurkami. Przykładem może być porównanie eKonta w mBanku z rachunkiem Direct oferowanym przez ING. Ten drugi bank nie tylko ma oddziały, ale także wydawana do konta Direct karta debetowa pozwala na bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Lepszych ofert na rynku rzecz jasna nie brakuje – ta jest jedynie przykładowa. Dlatego też nie trudno zauważyć, że obecnie banki internetowe przegrały batalię o klienta z „marmurkami” – bo bezpłatne konto czy przelewy internetowe to już nie rarytas, a wręcz standard na polskim rynku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan
9 lat temu

Panie Konradzie, w języku polskim poprawne jest użycie zwrotu „obecnie” a nie „na dzień dzisiejszy” ponieważ dzień dzisiejszy jest dniem obecnym – to tak na marginesie poprawności języka.
Pytanie zasadnicze, czy „marmurki” są czynne 7 dni w tygodniu przez 24 godziny i czy nie wychodząc z domu dokonam przelewu ?

Bogdan
9 lat temu

Panie Konradzie, to tylko uwaga nie krytyka i to spowodowana tym, że jestem mocno uczulony na ten zwrot. :)
Co do meritum to zgadzam się z Panem, ale… jak mówi przysłowie – każdy kij ma dwa końce.
Pozdrawiam serdecznie :))

gość
9 lat temu

zastanawiam się nad znalezieniem fajnego konta internetowego, ale czy warto faktycznie?