Polacy wolą lokaty od funduszy

Fundusze inwestycyjne

Co prawda kryzys dzięki Bogu nie dotknął jeszcze naszego kraju tak mocno, jak np. Grecji czy Hiszpanii, ale i tak większość Polaków zweryfikowała swoje plany inwestycyjne i postanowiła wycofać środki z funduszy inwestycyjnych – przynajmniej w większości przypadków. Najwyraźniej cenimy bezpieczeństwo naszych oszczędności, aniżeli możliwość ponadprzeciętnych zysków.

„Na to zjawisko składa się wiele składników. Jednym z nich jest to, że nadal wiele osób w Polsce nie zna bardziej skomplikowanych produktów oszczędnościowych, niż tradycyjna lokata bankowa. Dodatkowo dochodzi do tego fakt, że spora część Polaków boi się ryzyka i bardziej ceni np. pewne 5% na lokacie, aniżeli możliwość zarobienia 25% za pomocą funduszów inwestycyjnych – tłumaczą specjaliści.

Dane mówią same za siebie – w pierwszym półroczu tego roku Polacy wycofali z funduszy inwestycyjnych ponad 1,5 mld złotych. Większość tych środków trafiła na bezpieczne depozyty terminowe. Media coraz częściej straszą nas tym, że przez najbliższe dziesięciolecia Europie grozi recesja. Nic więc dziwnego, że rzesze klientów TFI wycofują środki.

„W większości przypadków ludzie uciekają z funduszy do banków na podstawie impulsu, a nie rzetelnej oceny sytuacji. Czasem jest to nieopłacalne, ponieważ wbrew stereotypom nawet w kryzysie część funduszy radzi sobie całkiem nieźle – dając tym samym zarobić swoim inwestorom więcej, niż na lokacie” – komentują eksperci.

Czy warto jednak ryzykować dla przysłowiowych paru złotych nierzadko oszczędności całego życia? Odpowiedź chyba jest prosta, choć z drugiej strony warto zapytać – czemu ludzie np. powierzają pieniądze takim firmom, jak Amber Gold skoro uważają dużo bezpieczniejsze fundusze inwestycyjne za gorszą formę pomnażania oszczędności? Niestety najwyraźniej Polakom nadal brakuje odpowiedniej edukacji finansowej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość Dom.pl
11 lat temu

bo chyba jednak lokaty pewniejsze i bezpieczniejsze.muszę zacząć w końcu coś odkładać, ale mam mało czasu żeby się tym zająć. są jakieś szybkie produkty online?

roger
11 lat temu
Reply to  Gość Dom.pl

zajrzyj na stronke openfinance. Maja w ofercie depozyty dobrze oprocentowane, a takze dostepne online

ignacy
11 lat temu

kogo stac teraz na ryzyko ? Chyba niewielu. Lokuje w Getin, tam przynajmniej wiem ze nie strace