Fakt zwalniania trzecie gospodarki na świecie jest swoistym szokiem dla wielu ekspertów i ekonomistów, którzy nie przewidywali takiego obrotu spraw. Nie można mówić i całkowitej porażce, jednak sam fakt zwolnienie gospodarki elektryzuje nie jednego działacza na rzecz pieniądza. Efekt zaskoczenia uzyskaliśmy po informacjach, że wzrost PKB kraju w drugim kwartale wyniósł jedynie 1,4 procent – informacje podała agencja Kyodo. Nie można mieć złudzeń co do tego, że jest to efekt spadku krajowej konsumpcji. Przewidywany wzrost przewidywał jednak, że japońskie PKB osiągnie poziom 2,3 procent, którego ostatecznie nie udało się uzyskać.
Minister stanu do spraw gospodarki i polityki fiskalnej- Motohisa Furukawa – oświadczył, że są to bardzo niekorzystne wynik, choć podyktowane odgórnie, czyli spowodowane kryzysem gospodarki globalnej. Konsumpcja w drugim kwartale tego roku wzrosła o niecałe 0,1 procent. Warto przyznać, że obecne PKB kraju jest na poziomie 60 procent. Sprzedaż dóbr trwałych utrzymał się na swoim wcześniejszym, lecz stabilnym poziomie. Rząd postanowił także wspierać zakup nowych samochodów poprzez dotacje z budżetu państwa. Niestety, nie wystarczyło to na tyle by przekonać Japończyków do zakupu nowych samochodów – sprzedał aut spadła. Dobrą wiadomością jest wzrost wydatków na inwestycję w przemyśle – w tym okresie wyniosły 1,5 procentowy wzrost.
Wzrost inwestycji podyktowany jest głównie przez branżę budowlaną, która obecnie zaangażowała się w odbudowę terenów północno-wschodniej Japonii – efekt po marcowych trzęsieniach ziemi i fali tsunami. Gorszą wiadomością jest natomiast informacja o wzroście wydatków na cele publiczne z budżetu państwa. Jest to nowy rodzaj inwestycji zaraz po zaburzeniu energetycznym, jaki pojawił się tuż po katastrofie elektrowni atomowej w Fukushimie. W tym samym czasie Japonia zaliczyła spadek inflacji o blisko 0,5 pkt procentowego – powodem spadku jest obniżka cen żywności.