zakupy

Stale przybywa hipermarketów

Wiadomości

Praktycznie wszystkie badania społeczne wskazują na to, że Polakom żyje się w ich kraju niezbyt dobrze – drogo i przepychu biurokracji. Jak jednak wytłumaczyć to, że w Polsce stale buduje się coraz więcej centrów handlowych?

„Wbrew pozorom stale brakuje sklepów w naszym kraju – zwłaszcza takich, gdzie kupimy za jednym zamachem zarówno mięso na obiad, jak i książki czy nowy telewizor – czyli centrów handlowych. Dotychczas budowane jest tylko i wyłącznie w dużych miastach. Obecnie przyszedł także czas na średnie i małe miasteczka, gdzie klienci z roku na rok stają się coraz bardziej wybredni” – komentują specjaliści.

W pierwszej połowie 2012 roku oddano w naszym kraju do użytku 140 000 m2 nowych powierzchni handlowych. To naprawdę sporo biorąc pod uwagę, że przecież mamy kryzys. Dane te pozwalają niewątpliwie stwierdzić, że Polska jest trzecim krajem w Europie w liczbie budowanych powierzchni handlowych.

„Jesteśmy już ponad 20 lat po transformacji ustrojowej, ale i tak mamy ogromny dystans do krajów Europy Zachodniej. Poziom życia coraz większej liczby Polaków idzie w górę, a to skłania do wydatków. Nasze społeczeństwo wciąż kocha zakupy na kredyt – zwłaszcza elektroniki na święta” – tłumaczą eksperci.

Jest jednak jedno „ale” – na budowie ogromnych sklepów cierpi drobny handel – czyli mali przedsiębiorcy. To oni wytwarzają spory procent polskiego PKB, więc ich bankructwo może przełożyć się na spadek wzrostu gospodarczego w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat. Czas pokaże, czy tak się stanie – no i czy Polacy pokochają liczne sieci hipermarketów, które wyrosną „pod ich nosem”.

 

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments