bank

Banki w Polsce lepsze od tych za zachodnią granicą?

Banki

Sytuacja w polskiej bankowości wydaje się być ustabilizowana, zwłaszcza w porównaniu z bankami w strefie euro, czy w skali świata. Firma Inteliace Research w ostatnim czasie przeprowadziła badania i opublikowała raport dotyczący branż bankowych w Europie. Jak na tle innych państw wypada Polska?

Lider Europy Środkowej-Wschodniej

Raport „Top200 Banks in CEE” stworzony przez Inteliace Research zawiera wnioski z przeprowadzonych w praktyce badań w systemach bankowych państw naszego regionu, czyli Europy Środkowo-Wschodniej. Badanie objęło swym zasięgiem 15 państw, m.in. w grupie tej znalazły się:
• Estonia,
• Łotwa,
• Litwa,
• Polska,
• Czechy,
• Słowacja,
• Macedonia,
• Albania,
• Węgry,
• Kraje bałkańskie.

Do Europy Środkowo-Wschodniej nie wlicza się już Ukrainy, Rosji czy Austrii, choć znajdują się one w niedalekiej odległości do Polski. Tegoroczny raport dotyczący europejskiej bankowości wskazuje, że Polska może cieszyć się z tytułu lidera. Nasza branża bankowa wciąż wzrasta w siłę, przez co poszczególne polskie banki pozostają zdecydowanym i największym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak przedstawia się sytuacja polskich banków?

Tytuł lidera i świetne perspektywy wzrostu w najbliższej przyszłości. Właśnie w ten sposób jest określana sytuacja polskich banków w naszej części Europy. Eksperci wystosowują nawet opinię, że polskie banki wciąż powiększają swoje znaczenie i dominację w Europie Środkowo-Wschodniej. Szacuje się, że łączne aktywa wszystkich banków w naszym kraju wynosiły 293,2 mld euro. Dla porównania warto podać, że u naszych południowych sąsiadów, w Czechach, majątek banków oszacowany został pod koniec 2011 roku na 178,7 mld zł. Czechy znalazły się na drugim miejscu w zestawieniu największych i najzamożniejszych banków w tej części Europu. Jednocześnie, nominalny wzrost aktywów polskich banków wyniósł w tym samym czasie 30,7 mld euro, a w Czechach, niemalże trzykrotnie mniej – 10,9 mld euro.

Największym bankiem Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2011 pozostał bank PKO BP. Podobnie było w poprzednim raporcie dotyczącym europejskich banków. Oszacowano jego aktywa na kwotę 42,6 mld euro. Konkurentami PKO BP są dziś przede wszystkim Bank Pekao SA należący do włoskiej grupy UniCredit oraz CSOB, należący do belgijskiej grupy KBC. Na kolejnych miejscach wśród największych banków w naszym regionie Europy znalazły się: Ceska Sporitelna, czy też Komercni Banka oraz węgierski OTP, BRE Bank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Bank Millennium, Kredyt Bank i Getin Bank.

Niekorzystne czynniki wpływające na banki

Specjaliści ostrożnie zalecają traktować wyniki raportu „Top200 Banks in CEE”, ponieważ wiele czynników znajdujących się w otoczeniu naszego kraju niestety wpływa negatywnie na nominalny wzrost aktywów polskiej branży bankowej. Jednym z tych czynników jest chwiejny kurs złotego. Ubiegłoroczne osłabienie się polskiej waluty spowodowało, że wzrost aktywów banków był mniejszy.

Polskie banki muszą bardziej intensywnie starać się pozyskiwać nowych, aktywnych klientów. To, że górujemy nad Czechami nie jest jeszcze powodem do euforii, ponieważ kraj ten jest znacznie mniejszy od Polski, a i tak jego wyniki bankowości w przeliczeniu na PKB kraju jest więcej niż zadowalający. Patrząc pod tym kątem na aktywa banków widać, że Czechy lub Węgry lepiej sobie radzą z prowadzeniem działalności bankowej od Polski.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
9 lat temu

no to dobrze, że tak piszą o naszych bankach.założyłam sobie konto skarbonkowe w getinie online i wszystko jest tak jak powinno a w końcu to polski bank:)