PLN

Polski dług jest bardzo atrakcyjny

Obligacje

Trudno w to uwierzyć, ale eksperci podają, że nasz kraj ma gospodarkę, która notuje największą dynamikę rozwoju w skali całej Unii Europejskiej. Wydawałoby się, że to Niemcy i Francja, a także Wielka Brytania powinny być na naszym miejscu, ale ich gospodarki są już mocno rozwinięte, dlatego też być może trudno utrzymywać tam wysokie tempo wzrostu. Czy Polska wkrótce dołączy do najlepszych pod względem gospodarczym państw europejskich?

Bieżące dane gospodarcze

Nasz PKB wzrósł o 2,9% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, co nie jest najlepszym wynikiem. Jeśli okaże się, że kolejne dane dotyczące PKB w Polsce ujawni spowolnienie gospodarcze, wówczas będzie to kolejny bodziec wzrostowy dla obligacji złotówkowych. Zwykli obywatele nie zdają sobie sprawy z tego, że wolniej rozwijająca się gospodarka wpływa na zahamowanie inflacji oraz na utrzymanie niskich stóp procentowych w kraju.

Być może wkrótce dojdzie do obniżenia poziomu stóp procentowych w Polsce. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, wielu jej członków było „za” obniżeniem kosztów zaciągania pożyczek. Prognozy zapowiadają, że w ciągu najbliższego roku RPP zdecyduje się obniżyć bieżące stopy procentowe wynoszące 4,75% o cały punkt procentowy.

Czarne scenariusze

Niestety, nie jest to wcale takie pewne, że Polska stanie się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie. O ile w ciągu ostatnich kilku lat nasza rodzima gospodarka rzeczywiście zachwycała, o tyle teraz najprawdopodobniej odnotuje ona najniższe tempo wzrostu od dwóch lat. Powodem takiej sytuacji jest wstrzymanie wielu inwestycji budowlanych, w tym budowy dróg i autostrad w różnych miejscach w Polsce. Po organizacji mistrzostw Euro 2012 wspólnie z Ukrainą, brakuje środków finansowych na ten cel. Nie ma się też już po co spieszyć. Mistrzostwa się odbyły, drogi były przejezdne i wszyscy kibice dotarli tam, gdzie chcieli. Teraz wiele budów stoi w miejscu, a kolejne firmy budowlane ogłaszają upadłość.

Spowolnienie polskiej gospodarki jest też spowodowane tym, że podobną sytuację mamy do czynienia w wielu krajach strefy euro. To one przede wszystkim są eksporterem naszych rodzimych produktów. Jeśli przeżywają trudne chwile, to Polacy silnie to odczują. Właśnie z tego względu nasz rząd podjął decyzję o ograniczeniu wykonywania programów wiążących się z robotami publicznymi, z tym z budową dróg, ponieważ tylko w taki sposób można efektywnie dążyć do zmniejszenia deficytu budżetowego w kraju.

Rządowy dług w centrum zainteresowania

Pomimo faktu, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyraźnie zmalało, wielu inwestorów zagranicznych i krajowych interesuje się możliwością zakupienia polskich obligacji skarbowych. Rządowy dług Polski jest już bardziej atrakcyjny, niż obligacje innych państw w Unii i poza nią. Górujemy nad Czechami, Turcją czy Węgrami. Warto przy tym powiedzieć, że obligacje złotówkowe dawały w ostatnim czasie 6,9% zwrotu z inwestycji w skali roku. To znacznie mniej niż niezabezpieczony dług europejskich gospodarek wschodzących, który dawał 9,1% zwrotu w skali roku.

Do tej pory rentowność naszych obligacji pięcioletnich zmalała o 95 punktów bazowych w ciągu roku, zaś dla porównania można powiedzieć, że obligacje czeskie straciły 139 punktów bazowych, tureckie – 240 punktów, zaś węgierskie – 286. Takie dane podał do wiadomości publicznej Bloomberg.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments