Umowa o pracę + własna firma to idealny tandem?

Firma

Wielu Polakom zwyczajnie mówiąc się nie przelewa. Z roku na rok coraz więcej osób wybiera więc idealny dla nich tandem zarobkowy – czyli umowa o pracę + własna firma.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są dużo niższe składki na ZUS, które wynoszą 1/3 tego, co w przypadku utrzymujących się jedynie z własnej działalności gospodarczej (chyba, że ktoś korzysta z dwuletniej ulgi na składki). Dodatkowo będąc płatnikiem podatku VAT możemy obniżyć koszty za telefon, Internet, nowy komputer czy nawet samochód. Wiele rzeczy można wliczyć w koszta prowadzenia działalności gospodarczej, co z pewnością jest bardzo kuszące dla osób, które wahają się jeszcze nad założeniem własnego biznesu.

„Wiele osób zarabia na umowie o prace dwa lub trzy tysiące złotych miesięcznie „na rękę”. Da się z tego opłacić bieżące rachunki, ale ciężko coś odłożyć – zwłaszcza mieszkając w dużym mieście. Chcąc więc kupić mieszkanie czy samochód muszą zarabiać dodatkowe pieniądze. Niestety nie mamy w Polsce jeszcze tak wysokiego poziomu życia, który pozwoliłby na w miarę dostatnie życie z pracy wyłącznie na etacie. Dlatego też często nie mamy wyboru – musimy założyć własną firmę” – tłumaczą specjaliści.

Co ciekawe – ponad 90% polskich studentów chciałoby prowadzić własny biznes. Jako główne czynniki podają oni niezależność i możliwość dużo większego zarobku, niż w przypadku tradycyjnej pracy na umowę.

„Prowadzenie własnej działalności gospodarczej daje wiele profitów. Nie zapominajmy jednak o tym, że nie jest to wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Większość firm działa rok, góra dwa. Niewiele jest takich, które prężnie potrafią się rozwijać – zwłaszcza w czasie kryzysu” – podkreślają eksperci.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
11 lat temu

nie wyobrażam sobie pracy dla kogoś więc całkiem zrezygnowałam z etatu i pracuję dla siebie.jest ciężko ale dlatego zdecydowałam się na obsługę księgowości i doradztwo finansowe przez tax care, żeby móc się skupić na samym prowadzeniu firmy.