GPW

Dziś urodziny NewConnect!

Giełda Wiadomości

Już od pięciu lat na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych istnieje rynek małych, innowacyjnych spółek pod nazwą NewConnect. Przez ten czas wiele się działo na tym specyficznym rynku. Jak jego krótka historia prezentuje się na tle podobnych rynków?

Początki NewConnect

30 lipca 2007 roku ruszył rynek małych, innowacyjnych spółek NewConnect, w obrębie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Początkowo, rynek ten nie cieszył się dużą popularnością. Inwestorzy i spółki były nastawione do niego co najmniej sceptycznie. Nikt nie wiedział, jak rozwinie się on w przyszłości. W pierwszym dniu istnienia NewConnect debiutowało na nim zaledwie 5 spółek. Ich decyzja jednak o zaryzykowaniu i wystawieniu swoich akcji właśnie na rynku małych spółek NewConnect okazała się być jak najbardziej trafiona. Już po pierwszym dniu notowań było wiadomo, że rynek NewConnect GPW w Warszawie będzie cieszył się sporą popularnością wśród inwestorów, także tych pochodzących z zagranicy, a może przede wszystkim wśród nich. Na pierwszej sesji akcje jednej z debiutującej spółek zwyżkowały o 1,5 tysiąca procent. Był to wynik spektakularny, dobrze zapowiadający na przyszłość dla tego rynku.

Jeśli dana spółka chce debiutować na rynku NewConnect, będzie to proces dużo prostszy, niż w przypadku właściwej giełdy. Nie będzie musiała ona na przykład spełniać wymagań informacyjnych w takich ilościach, jak na rynku głównym.

Pomysłodawcą stworzenia rynku NewConnect był prezes GPW w Warszawie, Ludwik Sobolewski. Jak twierdzi on sam, NewConnect miał stać się w przyszłości odpowiednikiem rynku Nasdaq w Nowym Jorku.

Bieżąca sytuacja

Dziś na rynku NewConnect notowanych jest dokładnie 411 spółek. W regularnych odstępach czasu debiutują nowe spółki, które chcą być notowane właśnie na tym interesującym rynku. Nic w tym dziwnego, skoro rynek małych spółek GPW w Warszawie cieszy się taką popularnością i stał się w ciągu 5 ostatnich lat drugim co do wielkości rynkiem alternatywnym w skali całej Europy. Co ciekawe, tylko na NewConnect w Warszawie w każdym kwartale debiutują nowe spółki. Jest to fenomen w skali międzynarodowej. Na żadnym innym alternatywnym, europejskim rynku z taką sytuacją nie mamy do czynienia.

NewConnect pomaga w zdobyciu kapitału przede wszystkim małym spółkom o innowacyjnym charakterze działalności, zwłaszcza tym pochodzącym z sektora nowych technologii.

NewConnect w liczbach

Bardzo dobrze przedstawia się sytuacja polskiego rynku akcji małych, innowacyjnych spółek, jeśli chodzi o jej statystyki:
• 8,3 mld zł – tyle wynosi łączna wartość wszystkich notowanych na rynku NewConnect podmiotów,
• 20,8 mln zł – przeciętna wycena spółki z rynku alternatywnego,
• 411 notowanych spółek,
• 1,4 mld zł – wartość pozyskanego przez spółki NewConnect kapitału na rozwój.

Ważną informacją jest to, że rynek NewConnect znajduje się poza kontrolą Komisji Nadzory Finansowego. Niemniej jednak, regulamin funkcjonowania tego rynku został tak zaostrzony, aby inwestorzy inwestujący w akcje spółek nie ponosili nieświadomie wysokiego ryzyka podejmowanych działań. Niepewność co do dalszych losów danej spółki sprawia, że na rynku NewConnect niewielu jest inwestorów instytucjonalnych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments