Konto firmowe to tylko zbędny wydatek?

Konta

Większość osób zakładająca własną działalność gospodarczą żyje w przeświadczeniu, że musi posiadać konto firmowe. Nic bardziej mylnego, bowiem z powodzeniem możemy korzystać z konta osobistego przy rozliczeniach firmowych.

Rachunek firmowy jest wymagany tylko w przypadku, kiedy przedsiębiorca będzie dokonywał płatności łącznych na kwotę równą lub większa, niż 15 000 euro. W innym przypadku można bez problemu korzystać z prywatnego konta bankowego np. do rozliczeń podatkowych czy ubezpieczeniowych. Problemem może być jedynie to, czy nasz bank na to zezwala – tłumaczą specjaliści.

Warto wspomnieć o tym, że limit 15 000 euro to kwota całościowa za towar lub usługę. Jeśli więc np. sprzedajemy komuś samochód za 15 100 euro, ale najpierw pobieramy zaliczkę 5 100 euro, a następnie otrzymujemy resztę (czyli 10 000 euro), to musimy założyć konto firmowe. Pomimo bowiem, że kwota płatności jest rozliczona na kilka części, to i tak dotyczy jednej i tej samej rzeczy (towaru czy usługi). Mały przedsiębiorca nie dokonuje jednak płatności na tak dużą kwotę, dzięki czemu może przy zakładaniu własnej firmy w US czy ZUS wpisać numer osobistego rachunku bankowego. Jakie są tego korzyści? Głównie takie, że mamy np. darmowe przelewy czy bezpłatną kartę do konta (oczywiście wszystko zależy od danego banku, ale jednak oferty kont osobistych są dużo bardziej korzystniejsze, niż te dla firm). W przypadku osobnego konta dla naszego przedsiębiorstwa (którym de facto jesteśmy my sami) musielibyśmy wydać nawet kilkaset złotych miesięcznie na przelewy, obsługę karty płatniczej czy zlecenia stałe. W skali roku można więc mówić o dużych oszczędnościach.

Najważniejszym „ale” w tym przypadku jest to, czy regulamin naszego banku pozwala na użytkowanie konta osobistego do rozliczeń firmowych. Banki bardzo często zabraniają tego, by zmusić w sprytny sposób do założenia konta firmowego – rzecz jasna płatnego. Nie jest to jednak regułą, więc jeśli dobrze poszukamy, to znajdziemy dobrą ofertę konta, które posłuży nam nie tylko jako konto osobiste, ale także rachunek do rozliczeń firmowych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
9 lat temu

coś w tym jest,faktycznie rzecz warta rozważenia dla kogoś kto chce uniknąć niepotrzebnych wydatków w firmie.założyłam jakiś czas temu dla siebie konto w getinie i jestem bardzo zadowolona. mam wszystko czego potrzebuję i nie szukam innego.

lukasz
9 lat temu

Sporo ciekawych ofert dla firm ma Idea Bank, np zarzazdanie portfelem inwestycji. Warto korzystac wiec na poczatku z czyjegos doswiadczenia