Orlen

Orlen spółką tygodnia

Giełda Wiadomości

Bez wątpienia PKN Orlen jest spółką tygodnia. W ciągu ostatnich dni akcje tego koncernu paliwowego poszybowały w górę o 2,9%. Wszystko przez to, że bank inwestycyjny Goldman Sach’s wydał rekomendacje „kupuj” dla Orlenu.

„Orlen jest obecnie jedną z niewielu polskich firm z WIG20, która dba o swoje finanse. Jeśli nie zboczy z obecnej ścieżki, to raczej jej udziały będą stale rosły na wartości” – mówią specjaliści.

Nie bez znaczenia jest bowiem to, że agencja ratingowa Fitch podniosła perspektywę długoterminowego ratingu Orlenu (BB+) ze stabilnej na pozytywną. Według analityków to konsekwencja oddłużania. Sukcesem jest to, że weekendowa promocja tańszego paliwa na stacjach giganta przyciąga do niego masowo klientów. W weekendy obroty na wszystkich stacjach PKN Orlen są o średnio 20% wyższe, niż w dzień powszedni. To z pewnością nie przypadek, bo od niedawna w sobotę i niedzielę na stacjach sieci Orlen można zatankować za 10 groszy taniej za litr. Jest tylko jeden warunek – za zatankowane paliwo trzeba zapłacić gotówką.

„To świetny chwyt marketingowy, który pokazuje Polakom ile tak naprawdę może być tańsze paliwo, jeśli pominięte zostaną coraz droższe organizacje płatnicze. Niewykluczone, iż sprawi to że wielu kierowców najpierw będzie jechało do bankomatu, a dopiero później na stację benzynową – zwłaszcza, jeśli za przykładem Orlenu pójdą także polskie stacje Lotosu czy BP” – mówią eksperci.

Jak widać – wystarczy dobry pomysł, dzięki czemu można sprzedawać tańsze produkty bez obniżania ich ceny. Dogłębna analiza finansowa ksiąg rachunkowych pozwala na tak optymalne dopasowanie budżetu i cen towarów, że bez zbędnego wysiłku na marketing sprzedaż spółki znacznie wzrasta.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments