Co z waloryzacją rent i emerytur?

Świadczenia emerytalne wypłacane emerytom i rencistom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie są zbyt wysokie. Większość starszych ludzi otrzymuje od ZUS-u bardzo niskie wynagrodzenia, pomimo, że pracowało wiele lat na etacie. Emerytury i renty są co roku waloryzowane, aby chronić je przed utratą wartości, spowodowaną inflacją. Nie inaczej będzie w kolejnym roku, choć emeryci i renciści w Polsce nie powinni liczyć na zbyt wiele ze strony państwa.

Założenia budżetowe

Rząd Donalda Tuska wskazał już projekt budżetu na rok 2013. Znalazły się w nim zapisy dotyczące wysokości rent i emerytur w przyszłym roku. 10 mln emerytów i rencistów nie ma już złudzeń co do tego, że w przyszłym roku ich świadczenia diametralnie się zmienią. Mają one średnio wzrosnąć o 4,4%. Podwyżka w wyniku waloryzacji będzie dotyczyła każdego:
• Emeryta,
• Rencistę,
• Osobę na świadczeniach przedemerytalnych,
• Osobę na świadczeniach kompensacyjnych,
• Osobę na świadczeniach pomostowych.

Waloryzacja kwotowa czy procentowa?

Donald Tusk jeszcze do niedawna zastanawiał się na łamach Sejmu nad możliwością wprowadzenia w życie tzw. waloryzacji kwotowej. Według jego opinii byłaby ona o wiele bardziej sprawiedliwa, od stosowanej od lat waloryzacji procentowej. Spowodowałaby ona, że najbiedniejsi emeryci i renciści dostaliby największe podwyżki świadczeń, a zamożne osoby starsze – automatycznie najniższe. W ten sposób waloryzacja przyczyniłaby się do wyrównywania poziomu kwotowego świadczeń emerytalnych. Niemniej jednak, pomysły partii rządzącej nie spodobały się opozycjonistom i skierowali oni projekt ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Ten z kolei orzekł, że waloryzacja kwotowa jest sprzeczna z zapisami konstytucji, szczególnie w punkcie równego traktowania wszystkich obywateli. Stąd też w 2013 roku kontynuowana będzie polityka dokonywania w Polsce waloryzacji procentowej rent i emerytur.

Jak będą rosnąć świadczenia?

Waloryzacja procentowa w Polsce w stosunku do rent i emerytur wypłacanych przez ZUS uzależniona jest od inflacji w gospodarstwach emeryckich i od 20 procentowego realnego wzrostu płac. Wypadkowa tych dwóch wartości pokazuje, o ile procent wzrosną świadczenia dla osób starszych i chorych. Im dany emeryt czy rencista uzyskuje wyższe świadczenie, tym na większą podwyżkę może liczyć.

Najmniejsza podwyżka wyniesie 35,16 zł, a będzie ona dotyczyła:
• Najniższych rent i emerytur,
• Najniższych rent rodzinnych,
• Najniższych rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
• Rent rolniczych.
Najwyższa podwyżka wyniesie zaś aż 834,34 zł brutto. To ogromna różnica w poziomach waloryzacji rent i emerytur w Polsce.


 1. to jest śmieszne po prostu. na szczęście w open namówili mnie na prywatną emeryturę i mam zabezpieczoną przyszłość.

  Odp.
  • Bedziesz widział emeryturę jak świnia niebo.Nasi kapitaliści jak mówi mój znajomy to zwykli złodzieje.Bo skąd w Polsce prywatny kapitał?Żródło wskazał Balcerowicz-pierwszy milion trzeba ukraść i kradli ci co mieli okazję możliwości i znajomości,teraz już są wykwalifikowanymi złodziejami a ty chcesz im powierzyć twoje pieniądze?Gratuluję dobrego samopoczucia.Chłopie państwo nie zbankrutuje a kapitalista i owszem.Po to są kryzysy w kapitaliżmie aby biednieli biedniejsi a bogacili się bogatsi,tak swego czsu nauczał niejaki Marks,czy nie miał racji?…

   Odp.
  • Udowodnij swoja smiałośc, i napisz, ile masz lat, jaki wykonujesz zawód, jakie odprowadzasz skladki, ile wynosi Twoje miesieczne wynagrodzenie, ile miesięcznie wplacasz do OPEN. Oraz napisz ile zaproponowali Ci minimalnej stawki emerytury, po osiągnieciu wieku emerytalnego.

   Odp.
 2. A jaki poziom reprezentuje dziennikarz? nikczemny chyba? Mówiąc o ogromnej różnicy w poziomach waloryzacji pokazałeś, że nie rozumiesz tego słowa. Wszyscy mają mieć zwaloryzowane o ok 4% a ty mówisz o różnicach?
  Pamiętaj, że dyzmowa waloryzacja pozbawiła części emerytury emerytów 1480+.

  Odp.
 3. Ty autor jestes chyba z kosmosu! idz budowac drogi lopata a nie publikuj bzdur! Skoro taki marny redaktorzyna pisze takie bzdury/kiedy trybunalek cos orzekl skoro do grudnia nie ma nawet sprawy na wokandzie tk?/ to twoj szef jest tez z pogranicza kosmosu ze pozwala ci na publikacje! Moze napiszesz o nie sprawiedliwosci spolecznej w pensjach, jedni maja 1000zl netto a drudzy 80tyś ,moze o takich roznicach napiszesz redaktorzyno!

  Odp.
 4. „Najmniejsza podwyżka wyniesie 35,16 zł (…), a Najwyższa podwyżka wyniesie zaś aż 834,34 zł brutto. To ogromna różnica w poziomach waloryzacji rent i emerytur w Polsce.”
  A o ogromnej różnicy W PŁACENIU SKŁADEK EMERYTALNYCH, to nic nie będzie!? To właśnie jest „UCZCIWOŚĆ” dziennikarska? Bo zaraz bluznę!

  Odp.
 5. Co, przestraszył się mojego komentarza „UCZCIWY” tzw. dziennikarz?

  Odp.
 6. Od 1 marca 2013 r. emerytury mają wzrosnąć o 4,4%. Jak już policzyłem „dzięki” waloryzacji kwotowej moja emerytura od 1.III.2013 będzie niższa o 92 zł netto z powodu „WALORYZACJI KWOTOWEJ z 2012 r.”! I tym sposobem tuskowate (już chcą podnieść VAT, aby mieć na podwyżki oczywiście dla … SIEBIE!). Skorzystają także z OBCIĘCIA emerytur powyżej 1480 zł brutto od 1 marca 2012 r.
  Coś ta wyspa „szczęścia” blednie coraz bardziej, tylko KOMU?

  Odp.
 7. A kto z Was – emerytów przeczytał ze zrozumieniem art. 88 Ustawy emerytalnej z FUS? Zaznaczono tam wyraźnie, że podstawa wymiaru emerytury czy renty winna być obliczana na ostatni dzień lutego roku kalendarzowego, w którym dokonywana jest waloryzacja, i dopiero waloryzowana. ZUS nie czyni tego, tylko mnoży dotychczasową emeryturę razy współczynnik procentowy. I tak w kółko co roku wpędza emerytów w stary portfel. Nikt za nikogo tego nie zrobi i trzeba wziąć sprawy we własne ręce. Szkoda tylko, że w majestacie prawa tak drastycznie łamane są karki tych, którzy całe zycie je nadwyrężali licząc na sprawiedliwość rządzących!

  Odp.
 8. Bezprawne złodziejstwo waloryzacyjne na milionach emerytów wyjdzie wam bokiem.W myśl „sprawiedliwości sPOłecznej” i w „państwie prawa” tuskowa banda wzięła dodatkowo ponad 250 mln -PaństwO kolesi żyje lepiej.

  Odp.
 9. 200 milionów złotych – to suma zarobków ponad 400 działaczy PO, członków ich rodzin i znajomych zasiadających we władzach państwowych spółek i agencji.
  „Puls Biznesu” opublikował na swoich stronach internetowych listę 428 nazwisk ludzi związanych z PO, korzystających z publicznego majątku.

  Odp.
 10. @Jaromir

  „Co, przestraszył się mojego komentarza „UCZCIWY” tzw. dziennikarz?”

  Pani Marta, która jest autorem powyższego tekstu od początku listopada już z nami nie współpracuje. Dlatego też raczej nie ustosunkuje się do Pana zdania.

  „A o ogromnej różnicy W PŁACENIU SKŁADEK EMERYTALNYCH, to nic nie będzie!? To właśnie jest „UCZCIWOŚĆ” dziennikarska? Bo zaraz bluznę!”

  Spójrzmy prawdzie w oczy – wiele osób nie odłożyło na własną emeryturę. Nie wiem czy Pan wie, ale w ZUS nie ma ŻADNYCH rezerw. Prawie wszystkie bieżące wpływy idą na wypłatę rent i emerytur. Często zdarzają się sytuacje, kiedy dana osoba pomimo płacenia dwukrotnie wyższych składek, niż np. jej brat ma wyższą emeryturę. W tej kwestii nie było, nie ma i raczej nie będzie sprawiedliwości. Niestety. Osobiście jestem zwolennikiem odkładania na własną rękę, ale z pewnością zaraz podniosą głos i tacy, którzy stwierdzą „my łożyliśmy na dzieci, to teraz niech dzieci łożą na nas”. Więc myślę, że tego typu dyskusja jest zbędna.

  Pozdrawiam :)

  Odp.
 11. Do: P. Konrad Piec
  Dziękuję za reakcję.
  Mój drugi komentarz z 11:19 był oczywiście ZBYTECZNY – uważałem, że za długo trwało jego „zatwierdzanie” i dlatego „wyskoczyłem”. Jeżeli ktoś poczuł się urażony, to PRZEPRASZAM.
  Mój pierwszy komentarz, z godz. 10:56, pisałem trochę nerwowo, bo artykuł nie naświetlał sprawy UCZCIWIE, WSZECHSTRONNIE. Uzasadnienia nie będę powtarzał.

  Jednak i Pan nie ustrzegł się błędu: „Często zdarzają się sytuacje, kiedy dana osoba pomimo płacenia dwukrotnie wyższych składek, niż np. jej brat ma wyższą emeryturę.”
  – TAK POWINNO BYĆ. Ten kto płacił WYŻSZE składki POWINIEN MIEĆ WYŻSZĄ EMERYTURĘ, bo niby z jakiej racji ma współfinansować emeryturę temu, który płacił NIŻSZE składki.
  Jestem daleki od wymagania, aby teraz utrzymywały mnie dzieci, skoro ja je przedtem utrzymywałem.
  Pozdrawiam.

  Odp.
 12. UZUPEŁNIENIE
  Przeciętna emerytura to 1.885,74 zł brutto, zatem waloryzacja o 4,4% zwiększy ją o 82,97 zł do kwoty 1.968,71 zł/miesiac.
  Jeżeli kwota 834,34 zł stanowi 4,4%, to emerytura która uzyska tak wysoką waloryzację procentową wynosi 18.962,27 zł MIESIĘCZNIE! KTO otrzymuje taką emeryturę? A jeżeli otrzymuje, to ile osób?
  „Waloryzacja kwotowa” UKRADŁA w 2012 r. już tym z emeryturą od 1.480 zł brutto wzwyż. Im wyższa emerytura, tym WIĘKSZA STRATA! Oto „sprawiedliwość”. Chyba tylko bomisiowa.
  Pozdrawiam.

  Odp.
 13. Najwyższa podwyżka wyniesie zaś aż 834,34 zł brutto ,napisał autor artykułu w „Serwisie Finansowym” Konrad Piec./ tj 18 962,27 zł brutto/
  ——————–
  Niniejszym informuję ,że okradzino przede wszystkim kilka milioniow emerytów którzy płacili składki na ZUS ,oraz z ZUS otrzymują emeryturę .

  1/Zasady naliczania emerytury w ZUS :
  -kwota bazowa za 2012 :2974,69 zł
  -część socjalna : 0,24% kwoty bazowej w 2012rok =713,93 zl
  -część stażowa :1,3 za każdy przepracowany rok x ilość lat
  – wskażnik wysokości podstawy , max 250 %
  ————————
  Zatem najwyższa emerytura przyznana przez ZUS w 2012 roku , po 45 latach pracy i max. wskażnikach ,
  NIE MOŻE BYĆ WIĘKSZA NIŻ 5063 zł brutto !!!!!
  Czym wcześniej przyznana tym jest nizsza, albowiem waloryzacja emerytur nie nadąża ,za wzrostem kwoty bazowej.

  Twoje wywody mówią o świadczeniu ,na poziomie 19 000 zł .
  Celowa manipulacja ,czy głupota ????

  Piszący protesty emeryci , to są przede wszystkim miliony ludzi ciężko pracujących , wpłacających wysokie skladki na ZUS , a teraz OKRADANI w majestacie bubla prawnego.

  Trybunał Konstytucyjnty też milczy . Pomimo podawanych przez prezesa TK terminów rozpatrzenia sprawy , nadal nie jest wyznaczony nawet termin wokandy .
  Nie jest to sytuacja normalna w praworządnym kraju.

  Bardzo proszę o zapoznanie się z poniższym linkiem , z konferencji prasowej poseł Bańkowskiej :
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=D7B8DD843B7E9F80C1257AB10026EA96

  Mnie ZUSowca, również rażą liczne nieuzasadnione przywileje emerytalne , ale to jest zupelnie inny temat .

  Odp.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

Tagi