mieszkania

Co dalej z rynkiem nieruchomości?

Finanse osobiste

W serwisie specjalistycznym dotyczącym ekonomii, Bankier.pl pojawiły się rozważania ekspertów dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce. Stworzyli oni spójny obraz tego, co dzieje się w polskich nieruchomościach i jakie perspektywy na przyszłość ma ten właśnie rynek.

Przeszacowanie cen nieruchomości

W latach 2007-2008 ceny nieruchomości w całej Polsce zaczęły gwałtownie rosnąć. Był to okres, w którym jeszcze nie wybuchł kryzys ekonomiczny na świecie. Osoby, które w czasie tuż przed kryzysem zdecydowały się na zakup mieszkania, inwestując w ten sposób niejednokrotnie olbrzymie środki finansowe i zaciągając wieloletnie kredyty hipoteczne w bankach, nie dokonały najlepszego wyboru. Po wybuchu kryzysu okazało się, że ceny mieszkań i innych nieruchomości, głównie mieszkalnych, były mocno przeszacowane. Dopiero od kilku miesięcy tego roku zaczynają się one stabilizować na niższym, bardziej wiarygodnym poziomie. Niemniej jednak, zdaniem ekspertów rynku nieruchomości, nadal w wielu miastach, zwłaszcza tych największych, są one stanowczo zbyt wysokie. Zapowiada się więc spadek cen mieszkań, który jednak nie jest tak spektakularny, jak można by się spodziewać.

Kiedy kupić mieszkanie?

Każdy inwestor chciałby tanio kupić nieruchomość, ale drogo ją sprzedać, będąc na pozycji zbywcy. Czy warto jeszcze czekać z zakupem mieszkania, czy ceny w niedalekiej przyszłości nie będą już spadać? Takie pytania zadają sobie ci Polacy, którzy noszą się z zamiarem kupna nieruchomości.

Analitycy uznają, że koszt zakupu mieszkania będzie w 2013 roku na takim samym poziomie, co w chwili obecnej. Nie bez znaczenia jest to, że od nowego roku nie będzie funkcjonował już program preferencyjnych kredytów Rodzina na swoim. Braknie dopłat do kredytów, ale zostaną one zrekompensowane urealnieniem cen nieruchomości. W odniesieniu do tego, wydaje się, że ceny spadną. Nie będzie to jednak wielka obniżka cen.

Uwarunkowania rynku nieruchomościowego

Kształtowanie się cen nieruchomości na polskim rynku w niedalekiej przyszłości uzależnione będzie od:
• Polityki kredytowej prowadzonej przez banki,
• Zaproponowanego przez państwo od 2013 roku programu wsparcia potencjalnych nabywców mieszkań,
• Liczby osób, które rzeczywiście będą gotowe do dokonania zakupów,
• Dostępu do kredytów walutowych w bankach,
• Decyzji Komisji Nadzoru Finansowego w odniesieniu do istniejących rekomendacji dla banków.

Jeśli okaże się, że w kolejnym roku liczba rzeczywistych nabywców nieruchomości ustabilizuje się na dzisiejszym poziomie, ceny mieszkań najprawdopodobniej będą się zmieniały tylko nieznacznie.

Przesycenie rynku nieruchomości

Niektórzy specjaliści wypowiadający się na łamach serwisu Bankier.pl o rynku nieruchomości wskazują na problem przesycenia. Istnieje tyle mieszkań do sprzedania, że potencjalni kupujący mają szerokie pole wyboru i negocjowania cen ze sprzedającymi. Jeśli komuś rzeczywiście będzie zależało na zbyciu mieszkania, wówczas obniży cenę za nieruchomość. Nadpodaż mieszkań urasta do rangi poważnego problemu dla Polski. Wsprzedaży według danych REAS znajduje się obecnie rekordowe 57 tys. lokali mieszkalnych w naszym kraju, a w ubiegłym roku sprzedano zaledwie 30 tys. mieszkań.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
11 lat temu

Duzo zalezy od bankow, jezeli maja oferte dostepna na tyle aby zapewnic zainteresowanym odpowiednia zdolnosc kredytowa to interes bedzie sie krecil dalej

kasia
11 lat temu

Ja niestey nie jestem pomimo najszczerszych chęci i wielu prób przez temat sama przebrnąć, dlatego na pomoc opena się zdecydowałam. Mam nadzieję, ze jak razem weźmiemy się za temat to sprawa się ruszy.