Grecja

Kryzys w Grecji dalej w pełni

Wiadomości

Najnowsze informacje wskazują na to, że międzynarodowi kredytodawcy żądają od Grecji dalszych radykalnych zmian w prawie pracy oraz w systemie emerytalnym, a także redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym tego kraju. Obecnie głos w sprawie zabrali także inspektorzy z tzw. trójki (przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego).

Inspektorzy chcą podniesienia wieku emerytalnego z 65 lat do 67 lat oraz wprowadzenie sześciodniowego tygodnia roboczego – było by to kolejnym krokiem, który mógłby być głównym powodem w przydzieleniu kolejnej pomocy dla Grecji. Inspektorzy posuwają się także do coraz mocniejszych postulatów jak choćby wydłużenie czasu pracy do 13 godzin – jest to jednak mało prawdopodobne, by Grecja przystąpiła na tego rodzaju warunki pracy. Kolejną inicjatywą miały by być odprawy zwalnianych pracowników, którzy mieli by otrzymywać 50% procent mniejsza odprawy niż dotychczas. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że Ateny nie przystaną na tego rodzaju warunki. Nie ulega jednak wątpliwości, że przyjęcie kolejnego programu oszczędnościowego jest warunkiem otrzymania przez Grecję kolejnej transzy – blisko 31 miliardów euro. Bez otrzymania środków Grecja nie była by w stanie spłacać swojego obecnego zadłużenia, a tym samym kredytów co zmusiło by ją do opuszczeni strefy euro – kraj by zbankrutował i wrócił do starej waluty.

Eksperci przekonują, że rząd obawia się niepokojów społecznych, które w obecnej chwili i tak są dramatyczne – ciągłe protesty. Nie ma wątpliwości, że obywatele tego kraju mogą skutecznie pokrzyżować wszelkie starania o ustabilizowaniu gospodarki.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments