portfel

Miliardy z funduszy raczej nie wrócą

Fundusze inwestycyjne

Ci, którzy uważnie obserwują rynek instrumentów inwestycyjnych w Polsce (i nie tylko) z pewnością zauważyli to, że fundusze inwestycyjne zostały przez wiele osób zwyczajnie przekreślone raz na zawsze. Kryzys sprawił, że miliony osób, które miały swoje oszczędności w funduszach (nie rzadko bardzo agresywnych) straciły nawet ponad połowę środków. Najprawdopodobniej nigdy nie uda się odbudować utraconego zaufania inwestorów, które było budowane latami.

„Dekadę temu wiele osób twierdziło, że to właśnie fundusze inwestycyjne są swoistą przyszłością inwestowania – i to także dla tych, którzy zupełnie nie znają się na giełdzie. Czas zweryfikował tę myśl i pokazał, że fundusze nie były niczym innym, jak swoistą maszynką do wyciągania pieniędzy od często naiwnych inwestorów. Dziś już mało kto lokuje wszystko właśnie w jednostki funduszy. Lepiej po prostu zainwestować w akcje czy obligacje na własną rękę – i to bez zbędnych prowizji dla TFI – mówią specjaliści.

Co stało się z pieniędzmi, które zostały w międzyczasie wycofane z funduszy? W większości zostały one ulokowane w bankach – na kontach oszczędnościowych oraz depozytach terminowych. Część środków z pewnością powędrowała w bardziej wyszukane instrumenty – takie jak np. futures na indeksy czy surowce. Pytanie tylko, czy nie są one wbrew pozorom dużą większym zagrożeniem, niż początkowe powierzenie środków danemu TFI.

„Wciąż nie brakuje wyznawców idei, że np. złoto będzie dalej drożeć, bo świat jest w przysłowiowym dołku. Sęk w tym, że nikt nie zapewni nam stabilnej stopy zwrotu w zakresie futures, więc jeśli zainwestujemy w złym momencie, to możemy stracić nawet wszystko” – ostrzegają eksperci.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
9 lat temu

z tymi funduszami do tej pory nie wiedziałam jak jest. ale tu mi wszystko wyjaśnili: http://poradnikinwestowania.pl/2012/10/co-to-jest-fundusz-inwestycyjny/ i muszę się bardziej zainteresować tematem.